Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16591 miejsce

Łańcut. Czy wiesz, że...? Słów kilka o Janie Potockim

Rok 2011 to dla Łańcuta szereg rocznic. Jedną z nich jest 250. rocznica urodzin Jana Potockiego, autora znanych "Parad" i "Rękopisu znalezionego w Saragossie", założyciela łańcuckiej linii Potockich i pierwszego Polaka, który... leciał balonem!

W 250. rocznicę urodzin Jana Potockiego przed łańcuckim zamkiem można było podziwiać replikę balonu braci Mongolfier - tego samego, który po raz pierwszy uniósł człowieka ponad ziemię. / Fot. Gabriela BlajerJan Potocki urodził się 8 marca 1761 roku. Był znakomitym pisarzem, politykiem, historykiem, etnografem, podróżnikiem, a także założycielem łańcuckiej linii Potockich. W 1785 roku poślubił księżniczkę Julię Lubomirską, córkę wielkiej księżnej Marszałkowej z Łańcuta. Dla teatru swojej teściowej napisał znane "Parady" i właśnie tu w 1793 roku odbyła się ich prapremiera. Inne, równie wspaniałe dzieło tego pisarza - "Rękopis znaleziony w Saragossie" - znane i cenione jest w wielu krajach, co zawdzięczać można też znakomitemu filmowi w reżyserii Wojciecha Hassa. Z kolei syn Jana Potockiego i Julii z Lubomirskich Potockiej - Alfred I Potocki - był pierwszym ordynatem na Łańcucie.

Właśnie z okazji 250. rocznicy urodzin Potockiego niespełna miesiąc temu w łańcuckim parku można było podziwiać replikę balonu braci Montgolfier. Było to nawiązanie do zdarzenia, które miało miejsce w maju 1790 roku, czyli do lotu nad Polem Mokotowskim. Jan Potocki jako pierwszy Polak uniósł się balonem w niebieskie przestworza.

Ten wybitny pisarz i podróżnik zmarł śmiercią samobójczą 23 grudnia 1815 roku. Trapiony silnymi bólami głowy miał zwyczaj pocierać pilnikiem srebrną gałkę oderwaną od cukiernicy. Gdy pewnego dnia gałka osiągnęła właściwy wymiar, Potocki nabił nią pistolet i strzelił sobie w usta.

Dołącz do naszej akcji Czy wiesz, że...
Czytaj o wodozbiorze w Ogrodzie Saskim

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ach, "Rękopis"! A wzmianka o samobójstwie świetna (jakkolwiek by to nie brzmiało), nie miałam pojęcia, że tak się zabił!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst Gabrysiu:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.