Facebook Google+ Twitter

Lanie w pape - narodowa cecha Polaków

Murzyni są leniwi, Szkoci oszczędni, Turcy rozpustni, Arabowie przebiegli. Takie stereotypy pojawiają się co i rusz. Jacy jesteśmy my? Czy Polacy mają swój narodowy charakter? Zabieram głos jako pierwszy, zapraszając do dyskusji.

Rozprawianie o cechach narodowych Polaków budzi we mnie nieodmiennie irytację, jeśli bowiem spytać osoby chętnie powtarzające refren ,,bo my, Polacy...” lub „bo ci Polacy...” szybko wychodzi na jaw, że źródła wiedzy na temat zachowań Polaków, są warte tyle co nic.

Szczególnie irytujące jest posługiwanie się charakterem narodowym jako kluczem do objaśniania historii, zwłaszcza polskich niepowodzeń. Jeżeli spojrzymy na powstania, zamieszki i wojny, które przetoczyły się przez Polskę, to okaże się, że większości z nich towarzyszyły niepokoje ogólnoeuropejskie lub ogólnoświatowe, a każde z wydarzeń miało specyficzne podłoże, inny zasięg i przebieg, każdemu towarzyszyła też inna atmosfera.
O wspólnym czynniku mowy być nie może, a tym bardziej o czynniku specyficznie polskim. Ustawiczne lokowanie źródeł naszych niepowodzeń w narodowym charakterze jest metodą nie tyle prostą ile prostacką. Jest jednak metodą na tyle skuteczną, że często używaną. Źródłem tej metody jest z jednej strony chęć tłumaczenia najbardziej nawet zawiłych zjawisk w prosty sposób, choćby odwołując się naiwnie do narodowych wad polskich jako praźródła nieszczęść.

Z drugiej zaś strony, tak zwany charakter narodowy ma nas znieważyć, obrazić, zdezawuować w oczach opinii światowej. Do kanonu europejskich, a może wręcz światowych opinii o Polakach weszło nasze „szaleńcze” wręcz bohaterstwo.
Wiadomo: Sommosierra, Madagaskar, Legiony, Pułaski, Kościuszko, Monte Cassino. Tyle odważni ile głupi. Pół biedy z taką opinią. Romantyczny bohater chętnie oddający życie za Ojczyznę czy Wolność Waszą i Naszą jest do przyjęcia. Gorzej z polską anarchią. Nie bez racji uznaje się Polaków za kłótliwych, nie potrafiących się podporządkować wspólnej sprawie awanturników. Na opinię taką zasłużyli sarmaccy posłowie szlacheckich sejmików i Sejmu. Na opinię tą zapracowują rzetelnie i dzisiejsi nasi parlamentarzyści!
cdn

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.