Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

924 miejsce

Lanzarote. Cesar Manrique - artysta, który pokochał wulkany

Cesar Manrique uważany jest za największego artystę i wizjonera Wysp Kanaryjskich. Mieszkańcy Lanzarote twierdzą, że artysta na nowo odkrył tę wyspę.

El Diabolo, symbol parku wulkanicznego Timanfaya / Fot. Wikimedia Commonos/Montek/ Hiszpański architekt, artysta malarz, rzeźbiarz i ekolog, urodził się w Arrecife na Lanzarote w 1919 roku. Prawie całe życie był związany z tą najbardziej wulkaniczną wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Już w młodości był zauroczony grą kolorów i formą wulkanicznych skał. Po ukończeniu szkoły na Lanzarote, studiował na Uniwersytecie La Laguna na Teneryfie architekturę, kierunek - zabudowy miast. W 1945 wstąpił w Madrycie do Akademii „Bellas Artes de San Fernando”, którą ukończył w 1950 roku. Zafascynowany był sztuką Picassa i Matissa, skłaniał się ku hiszpańskiemu surrealizmowi tworząc abstrakcyjne dzieła.

Pierwsza prezentacja jego prac abstrakcyjnych odbyła się w 1954 r., wystawa ta objechała większość krajów Europy. W 1964 został zaproszony do USA przez swojego wielbiciela i mecenasa Nelsona Rockefellera, który pomógł mu zorganizować wystawy w Nowym Jorku w Muzeum Guggenheima oraz w znanej galerii sztuki „Catherine Viviano”.

W 1968 powrócił na Lanzarote, pełen artystycznych wizji. Postanowił tworzyć zgodnie z prawami natury, tak aby wyspa stała się najpiękniejszym i najciekawszym miejscem na świecie. Prowadził kampanię zachowania tradycyjnego budownictwa dwukondygnacyjnego, był przeciwny ustawianiu tablic reklamowych, wychodząc z założenia, że szpecą one krajobraz. Jego niezwykła wyobraźnia i respekt dla przyrody przyczyniły się do powstania wielu imponujących dzieł. Żył i tworzył według swojego artystycznego motta: „Posiadanie zupełnej swobody tworzenia bez strachu czy wzorca dodaje duszy otuchy i otwiera ścieżkę wiodącą ku radości życia”.Punk widokowy Del Rio, jest on w kształcie wielkiego orła . / Fot. Wikimedia Commonos /autor, afank 99

Wulkaniczna komnata Cesara Manrique. / Fot. Wikimedia Commonos/wollex/Wybudował osobliwy dom, w korycie zastygłego potoku wulkanicznej lawy "Taro de Tahiche". Obiekt ten niepozorny z zewnątrz, w środku skrywa w powietrznych jaskiniach wulkanicznych labirynty pomieszczeń. Dzisiaj ta niezwykła budowla jest siedzibą Fundacji Cesara Manrique i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

eliza nowak
  • eliza nowak
  • 23.04.2011 19:30

Osobiście widziałam Lanzarotte i ten krajobraz każdego, nawet bez wyobraźni , jest w stanie zauroczyć i zainspirować a obecne muzeum i niegdyś dom Cesara to mistrzostwo świata świadczące o niezwykłości jego talentu, musicie to zoabaczyc. Chciałabym aby u Nas w kraju zniknęły bilbordy przy trasach...no ale cóz pomarzyć można

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2010 18:58

Isabell, cóż po tak długiej nie obecności na W24 mam mam napisać..... Oczywiście miła niespodzianka i wspaniały artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś Lanzarote jest ewenementem na skalę światową, nie ma drugiego tak spójnego stylistycznie miejsca na Ziemi. Dzieła tego artysty nie wymagały dużego nakładu finansowego, ponieważ są po częśći wytworem natury.Wkomponowane są wspaniale w otoczenie i świadczą o głębokiej pokorze artysty wobec środowiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe.Ileż trzeba mieć wyobraźni,odwagi...i pieniędzy ,żeby wpaść na pomysł urządzenia apartamentów w tych wulkanicznych labiryntach.Za to facet mógł poczuć się jak w prehistorii.5

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.08.2010 19:32

Izo, jak cudnie przybliżasz miłe swemu sercu strony. Zachęciłaś mnie i to bardzo poruszając uśpioną i wygodną już troszkę wyobraźnię:)) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się, Lanzarote i El Teide na Teneryfie w oba Parki Narodowe służą jako krajobraz księżycowy dla filmowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Lanzarote mam ogromny sentyment. Dodam jeszcze, że podobno, filmy, które mają przedstawiać krajobraz księżyca, kręcone są właśnie na Lanzarote.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.