Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16478 miejsce

Lao Che Dzieciom. 6 marca ukazała się nowa płyta płockiego zespołu (recenzja)

6 marca ukazała się nowa płyta zespołu Lao Che. "Dzieciom" to zdecydowanie krążek dla dorosłych. Płocki zespół stworzył dzieło dojrzałe, komplementarne i zarazem przebojowe.

 / Fot. materiały prasoweW komentarzu pod linkiem do singla promującego płytę Lao Che "Dzieciom" ktoś napisał, że ten utwór to taki nowoczesny "Gospel". Rzeczywiście na pierwszy rzut ucha słychać wpływy jednej z najlepszych płyt zespołu. Problem w tym, że takie postawienie sprawy zakłada pewną wtórność nowego krążka, dlatego podobna argumentacja rozbija się o ścianę.

"Dzieciom" to płyta będąca kwintesencją dotychczasowych dokonań Lao Che. Jako całość stanowi tygiel, w którym usłyszymy echa nie tylko wydawnictwa "Gospel", ale również "Soundtracku", "Prądu stałego...", "Powstania Warszawskiego", a nawet "Guseł". Czym innym jednak jest wypracowany przez lata styl, a czym innym syndrom twórczej niemocy, w której odwołania stają się istotą poszczególnych utworów. Płocka grupa stworzyła dzieło wybitne, przebojowe, wielowymiarowe, nowoczesne i tradycyjne zarazem. "Dzieciom" to płyta, która cieszy muzyką i tekstami, a z wtórnością ma niewiele wspólnego.

Hubert Dobaczewski nadal bawi się słowem. Robi to z finezją, gracją, nie stroniąc przy tym od języka ulicy. Dzięki temu teksty Spiętego bawią, ale i zmuszają do refleksji. "Córeńko. Za górami, za lasami, za czterema Burger Kingami. Był sobie las, zielony las, a w lesie tym Miś, co w ekosystem wdepnął po pas" - śpiewa Dobaczewski w utworze "Bajka o Misiu (tom pierwszy)". "Hop, hop, hop, ratunku z Misia robią misia o bardzo małym rozumku" - puentuje. Pod koniec utworu wymienia zaś katalog "straszaków", którymi chce przerazić Misia echo, największy w lesie łgarz. Czym straszy? "Wilkami, wojnami, kryzysami, kredytami, szaleńcami za sterami, Ruskami, Żydami, gejami, brudasami, rękawami z asami, forami ze specami, nocami z babami, z wąsami".

 / Fot. Łukasz Gdak/PolskapresseW innym utworze "Z kamerą wśród zwierząt buszujących w sieci" Spięty zastrzega, że ta "Przygoda, przygodą nie zawsze dla dzieci". "Zawyły chamy. Bij gejów, mścij braci - tak wyje cham kiedy rozum traci. Po nich ryknęli kolesie w brunacie, żyć tu nie damy żadnej czarnej szmacie" - usłyszymy z kolei w bardzo mocnej "Legendzie o Smoku". "Sól ziemi, w nogę, noga. Kroczy sól ziemi, tyle że sól jest niezdrowa" - wypomina Spięty i dodaje: "Bój się smoków. Bój smoków się. Człeku o kurduplim sercu i radykalnym łbie".

Płyta "Dzieciom" to podróż po różnych częściach muzycznego świata. Jazzująca, swingująca, "kreskówkowa", mniej rockowa. Przede wszystkim przebojowa i poruszająca. Przyciągająca uwagę detalami, samplami, przejściami. Podczas słuchania czas leci szybko, choć zakrzywia się, gdy słyszymy np. nawiązania do muzyki z polskich filmów animowanych. Sam słyszałem "Bolka i Lolka", co usłyszą inni słuchacze, Bóg raczy wiedzieć, bo płyta to kapitalna kopalnia muzycznych inspiracji.

Czytaj także: Fryderyki 2015: Rojek, Hyży, Behemoth i Luxtorpeda wśród nominowanych


Lubię płyty "Soundtrack" i "Prąd Stały / Prąd Zmienny", najbardziej jednak wpłynęły na mnie krążki "Powstanie Warszawskie" i "Gospel". Dlaczego? Przez swą mądrą przebojowość podaną w poruszający sposób. "Dzieciom" to kolejne wydawnictwo Lao Che, które posiada tę cechę.

Lao Che, "Dzieciom"

Lista utworów:

1. Dżin
2. Tu
3. Wojenka
4. Znajda
5. Bajka o Misiu (tom pierwszy)
6. Bajka o Misiu (tom drugi)
7. Z kamerą wśród zwierząt buszujących w sieci
8. Errata
9. Legenda o Smoku
10. A chciałem o sobie

Dystrybucja: Mystic Production

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.