Facebook Google+ Twitter

LAS GŁOSÓW przyciąga dorosłych i dzieci

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2016-09-26 21:27

Oryginalną instalację muzyczną można oglądać przed PKiN w Warszawie do 1 października. Towarzyszy ona 12. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

 / Fot. Ewa Krzysiak Po raz pierwszy w swojej historii Festiwal Skrzyżowanie Kultur realizuje niezależny od nurtu głównego pozamuzyczny projekt artystyczny, który dopełnia tegoroczny program festiwalu. Zdecydowaliśmy się na włączenie do festiwalu instalacji LAS GŁOSÓW, bo dzięki temu projektowi możemy w emocjonalny, prawdziwy i intrygujący sposób podkreślić główne przesłanie tegorocznej edycji – mówi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

LAS GŁOSÓW to muzyczna instalacja-opowieść o ludzkim głosie – jego sile, znaczeniu i oddziaływaniu. Człowiek, dysponujący głosem – niezwykłym, unikalnym instrumentem – zaprezentowany jest jako część natury oraz byt funkcjonujący w sztucznym, wytworzonym przez cywilizację środowisku. Otoczony przez dźwięki miasta, skrzypnięcia ulicy, tarcia i popiskiwania, szelest drzew i odgłos hałasujących ptaków.  / Fot. Ewa Krzysiak

Dosłownie LAS GŁOSÓW to zaskakująca, abstrakcyjna przestrzeń wypełniona zielenią i ludzkim głosem. W kilkudziesięciometrowym namiocie ustawionym na placu przed PKiN został zbudowany mikroświat z naturalnych elementów, takich jak drzewa, konary, paprocie, poszycie, mech, kamienie tworząc nastrój tajemniczego, leśnego środowiska, które zostaje ożywione dźwiękiem i głosem.

 / Fot. Ewa KrzysiakLas zawsze jest trochę „straszny i tajemniczy”. Taki pojawia się w czytanych w dzieciństwie bajkach i oglądanych w dorosłości filmach grozy. Boimy się, bo nie wiemy, co w sobie kryje. Postawiony w środku miasta staje się jeszcze bardziej zaskakujący i intrygujący. Przekraczając próg instalacji LAS GŁOSÓW decydujemy się na wejście w nieznane w głąb siebie, w sieć znaczeń i braku pewności wyjaśnia Anna Król, pomysłodawczyni i kuratorka instalacji. Niezwykle silne wydaje mi się połączenie skojarzeń związanych z lasem; wszystkich tych strachów, które w nas siedzą od małego; ze światem, który powstaje, gdy pojawia się muzyka i głos. Głosem można tworzyć piękno i bezlitośnie krzywdzić, uwodzić, ranić. LAS GŁOSÓW to opowieść bez początku i zakończenia. Wyrosła w środku miasta i ze środka człowieka - dodaje Anna Król.  / Fot. Ewa Krzysiak

Autorem muzyki w LESIE GŁOSÓW jest Leski, polski muzyk, który tworzy charakterystyczne mantrowe melodie i bawi się stylistycznymi kontrastami. Składam słowa. Scalam dźwięki. Śpiewam. Cieszą mnie pogranicza gatunkowe. Mandoliny i syntezatory analogowe, gitary i znaczenia – mówi kompozytor. Muzyczna warstwa instalacji składa się z dźwięków tworzonych przez ludzi oraz ich otoczenie. W LESIE GŁOSÓW usłyszymy człowieka na wiele głosów. Szczęśliwego, smutnego, przerażonego, sfrustrowanego. Głosem można wyrazić wszystko to najdoskonalszy instrument, jaki stworzyła natura. Niesie znaczenia i piękno muzyki. Głos to szept, krzyk, śpiew, modlitwa i kłótnia.

 / Fot. Ewa KrzysiakEksperymentuję skupiając się na emocjach. Na tym, co często zapomniane bądź nieusłyszane. Szukam skrzypów, szeptów, drgań. Pulsującej natury i tajemnicy ludzkich nastrojów - tłumaczy muzyk. Ale instalacja pokazuje również coś więcej. Dźwięki głosu ludzkiego mogą tworzyć harmonię z odgłosami natury i cywilizacji. Przenikać się lub ze sobą konkurować. Ludzki głos zaskakująco zaplata się nie tylko z dźwiękami pierwotnymi ale również z tymi pochodzącymi z miast i fabryk. Niesamowicie inspirujące jest poszukiwanie nut ukrytych w otaczających nas przedmiotach i układanie ich w abstrakcyjne kompozycje. Nagle zaczynasz słyszeć podobieństwa pomiędzy modlitwą a szelestem liści – dodaje Leski.  / Fot. Ewa Krzysiak

Wejście w głąb instalacji to wejście w naturalną przestrzeń – z jej fakturami, materiałami, zapachem, wilgotnością. Las ma być odbierany różnymi zmysłami – jako zaskakujące, tajemnicze miejsce, niespodziewane w tej części miasta, oddzielone od zwykłego, miejskiego ruchu tylko szybą tłumaczy Małgorzata Kuciewicz - współtwórczyni instalacji.

LAS GŁOSÓW stworzyli: Anna Król, Leski, Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz (Grupa CENTRALA) oraz architekt krajobrazu Iga Kołodziej.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
 / Fot. Ewa Krzysiak / Fot. Ewa Krzysiak / Fot. Ewa Krzysiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.