Facebook Google+ Twitter

Las i śmieci

Natura stworzyła nam niesamowite miejsca. Musimy pamiętać, aby były nadal piękne. Śmieci jednak są wszędzie!

Czystość zależy od nas / Fot. Jan GubałaWędrując po górach często zwracam uwagę "turystom", którzy po spożyciu napojów lub pokarmów wyrzucają gdzie popadnie puste opakowania. Pod koniec września tego roku, idąc jednym ze szlaków w Beskidzie Niskim miałem okazję spotkać nauczyciela z grupą uczniów. Wychowawca zjadł baton, a opakowanie zostawił obok kamienia, na którym siedział. Przyznam, że bardzo zdziwiło mnie to "wychowawcze" zachowanie.

Zapytałem pana nauczyciela, czy przypadkiem czegoś nie zgubił. Belfer zaczął sprawdzać kieszenie, wyjął z kurtki telefon, dokumenty mówiąc, że wszystko ma. Zapytałem go, czy wie, jak często przez te lasy podążają śmieciarki? Ten zaczerwienił się, zrozumiał o co mi chodzi i podniósł nieśmiało pozostawione przez siebie opakowanie. Wcześniej udało mi się sfotografować kamień i kolorowy śmieć.

Kamień nauczyciela / Fot. Jan GubałaNauczyciel zaś tłumaczył, że papier musiał mu wypaść z kieszeni. Uczniowie, którzy także zostawili po sobie śmieci, pozbierali je nie mówiąc nic. Zaobserwowałem też takich, którzy zaraz po spożyciu posiłku wciskali puste opakowania do plecaków. Patrzyli później na swego opiekuna z drwiącym uśmiechem.

Pamiętam, że podczas wędrówek harcerskich zawsze uczono nas, żeby nie zostawiać po sobie żadnych odpadków . Zbieraliśmy także te śmieci, które "zgubili" inni . Często wracaliśmy z gór obładowani dodatkowym "ekwipunkiem". Jak tu się dziwić dzieciom, które idąc ulicą pozbywają się z kieszeni śmieci rzucając je na chodnik, skoro nauczyciel robi to samo?

Na szlaku (miejsce odpoczynku) / Fot. Jan GubałaNa początku października wybrałem się na na przełaj lasami Beskidu niskiego. Uwielbiam dzikie i
niedostępne miejsca. Doznałem jednak szoku widząc w środku lasu, 7 km od cywilizacji, dzikie wysypisko. Było tam kilka worków z przeróżnymi odpadami.

Dziwi mnie jednak fakt, że ludzie wolą zrobić śmietnik w lesie wywożąc odpady kilka kilometrów od domu, niż usunąć je do kontenera we wsi. Jest to dla mnie idiotyzmem, ponieważ każdy płaci za wywóz śmieci. Obecnie sam mieszkam na wsi, więc wiem, że bez problemu można pozbyć się w legalny sposób wszelkich niepotrzebnych rzeczy.

Jak zwykle puszki / Fot. Jan GubałaByłem także świadkiem takiego zajścia. Maszerując latem szlakiem w okolicach Wysowej spotkałem rodzinę wędrującą po górach. Super sprawa, taka wyprawa z rodzicami. Zachwyt jednak opuścił mnie, gdy matka wyrzuciła w zarośla pustą flaszkę. Większy z dwóch chłopców sięgnął po nią i schował do plecaka. Kobieta z oburzeniem powiedziała mu, żeby zostawił ją, bo jest pusta. Chłopiec jednak nie posłuchał mamy. Słyszałem jak powiedział: "U nas w domu jak są śmieci na podłodze, to krzyczysz i karzesz nam sprzątać. Dlaczego więc mamy śmiecić w lesie? Tu nie ma kto po nas pozbierać śmieci - ptaki tego nie zrobią."

Dzikie wysypisko / Fot. Jan GubałaMile zaskoczyło i zdumiało mnie zachowanie tego chłopca. Warto zwracać uwagę na problem śmieci w lesie. Pamiętajmy, że las się sam nie posprząta. Coraz mniej jest miejsc, gdzie człowiek nie zostawił czegoś po sobie. Warto dbać o czystość i zostawić chociaż trochę dzikiej przyrody następnym pokoleniom. Niech inni też zobaczą góry, gdzie piękne widoki i lasy nie są utopione w śmieciach!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

J.Wilcz
  • J.Wilcz
  • 13.11.2010 18:56

Zgadza się. W lasach pełno śmieci. Nawet w tych najpiękniejszych i wydawałoby się pomyśleć jeszcze czystych. Dla przykładu piękne lasy i jeziora w okolicach Augustowa. Piękne ale tylko do momentu jak się wejdzie wgłąb ścieżki leśnej. Niestety pełno śmieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Narastający problem podrzucania śmieci przez mieszkańców prywatnych domków, do śmietników na osiedlach zmusił do zamykania śmietników "na kłódkę" lub w inny sposób. To prowadzi do lasu.
Gdyby wszyscy proporcjonalnie płacili za odpady (śmieci), a śmietniki były ogólnie dostępne, to problem byłby rozwiązany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.10.2009 22:50

Do czasu jak ceny za składowania śmieci na wysypiskach będą windowane ciągle w górę, nie ustrzeżemy się dewastacji naszego środowiska. http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/89855,od_2009_roku_nowe_stawki_za_wywoz_smieci.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.10.2009 13:03

Może tu potrzeba tylko nauki by wymyśliła, dla batonów na przykład, opakowania biodegradalne, nieszkodliwe dla środowiska. A może wynaleźli by nam nasi uczeni opakowania, które same w sobie byłyby bardzo smaczne ... zjadalibyśmy wtedy baton i opakowanie po przejściu przez nasz organizm na pewno przemienił się by w produkt tolerowany, a może nawet oczekiwany przez otaczającą nas przyrodę

Komentarz został ukrytyrozwiń

to wielki problem. na całym świecie . chyba. zaśmiecane są bezlitośnie lasy. W CH jest to surowo karane. Tymbardziej, że tu za każdy wyrzucony z domu worek śmieci płacimy. więc taniej włożyć w worek reklamówkę i zostawić w lesie.
Szwajcarzy mają nawet specjalną gminną komisję śledczą, która robi dochodzenie aby trafić do sprawcy. pisałam o tym w art . Jak od 18 lat walczę ze śmieciami
o śmieciach w Afryce trochę pisałam w art Zapach Afryki
Myślę, że w PL ciągle za mało się robi, a za dużo gada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.