Facebook Google+ Twitter

Las jako inspiracja dla artysty F. K. Waechtera

Las poza wieloma walorami naturalnymi może być też inspiracją dla artystów. We frankfurckim lesie rozproszone są obiekty sztuki i instalacje niemieckiego artysty F. K. Waechtera.

Gąsienica-poczwara. / Fot. Peng/Creative Commons-Lizenz Namensnennung-Weitergabe unter gleichen Bedingungen 3.0 Unported lizenziertŻołędzie wielkoludy. / Fot. Isabella DegenLas otaczający Frankfurt to płuca miasta, od setek lat należy do Frankfurtu i rozciąga się na obszarze 5785 hektarów, można go sobie wyobrazić jako pas okalający o długości 16 km. i szerokości 3 km. Zadrzewienie stanowią głównie drzewa liściaste, jak dęby, buki ale także sosny. Obok lasu drezdeńskiego, frankfurcki należy do największych lasów miejskich w Niemczech.

Friedrich Karl Waechter urodził się w Gdańsku w 1937 roku, był synem niemieckiego nauczyciela, pod koniec wojny jego rodzina opuściła Gdański i uciekła do Niemiec. F.K. Waechter od dziecka przejawiał talent i chęć rysowania. Studiował grafikę użytkową w szkole artystycznej w Amsterdamie. Współpracował z satyrycznym pismem Pardon, pisał i ilustrował bajki dla dzieci. Od lat 60. zamieszkał we Frankfurcie nad Menem gdzie pracował jako jako artysta, scenograf, reżyser teatralny, karykaturzysta, autor bajek dla dzieci. Był założycielem satyrycznego pisma Titanik, z którym współpracował do 1992 roku. Wykładał też gościnnie na wielu uczelniach artystycznych. Zmarł w 2005 roku we Frankfurcie.

Rozczochraniec. / Fot. Isabella DegenRozczochraniec. / Fot. Isabella DegenF.K. Waechter zostawił w spadku wiele komicznych rysunków i ilustracji poświęconych tematyce leśnej. Prace te po jego śmierci rodzina przekazała do Muzeum Comic Art. Projekty te zostały zaadaptowane i są stopniowo realizowane w pasie lasów zieleni podmiejskiej przez miasto Frankfurt.

Obecnie można spotkać w lesie różne obiekty jak: sowa wielkolud, król wiewiórek, dzieci potwora, rozczochraniec, gąsienica-poczwara, żołędzie wielkoludy. Podczas moich wycieczek rowerowych natrafiłam na parę tych obiektów, które zainspirowały mnie do zainteresowania się tym tematem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Moje pierwsze Bewerbung po skończeniu szkoły graficznej w Hamburgu wysłałem do "Tytanica";)) Nie wiedziałem że chef pochodził z Gdańska...Otrzymałem wtedy kilka wskazówek na przyszłość, niestety do współpracy nie doszło.
Potem długo jeszcze LAS był moim ulubionym tematem, także w fotografice wolnej ze Schwarzwaldu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, nie widać śmieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 31.03.2011 08:07

Brak zajawki o konkursie :
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonałe.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artyści mają super pomysły!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale super! A w naszych lasach mozna spotkac tylko smieci! Pyrsk!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*
Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.