Facebook Google+ Twitter

“Łaskawość” reżimu Putina

Jak donoszą światowe media, więzienie opuścił Wasilij Aleksanian, były wiceprezes Jukosu i bliski współpracownik Michaiła Chodorkowskiego, byłego oligarchy oraz opozycjonisty wobec Władimira Putina.

Śmiertelnie chory były menadżer JUKOS-u na wolności / Fot. http://www.20min.ch/news/ausland/story/Todkranker-Jukos-Exmanager-frei-30444798Będący w ciężkim, wręcz agonalnym stanie, Aleksanian został zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji o równowartości 1,8 mln dolarów. Uwolnienie biznesmena potwierdził jego adwokat. O zwolnienie Aleksaniana z aresztu apelowały organizacje międzynarodowe, jak również wpływowe osobistości Rosji, powołując się na jego stan zdrowia.

AIDS, nowotwór, zaćma i gruźlica nie były jednak wystarczającym powodem dla rosyjskiego “wymiaru sprawiedliwości” do zawieszenia aresztu, pomimo iż proces Aleksaniana został przerwany już w lutym br. właśnie z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego. Powszechnie uważa się, iż miała to być kara za brak zeznań w śledztwie, obciążających Michaiła Chodorkowskiego, na których zależało nie tylko prokuraturze ale głównie Kremlowi.

Na problem Aleksaniana uwagę zwrócił również strasburski Międzynarodowy Trybunał Praw Człowieka, uznając praktyki, jakich dopuszczono się wobec oskarżonego m.in. pranie brudnych pieniędzy oraz przywłaszczenie majątku, za niedopuszczalne. Zwłaszcza iż rosyjskie prawo przewiduje bardziej rozsądne sankcje.

źródło:
Todkranker Jukos Exmanager frei
Umierający Aleksanin wypuszczony z więzienia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.