Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1480 miejsce

"Last Christmas" - piosenka, która stała się tradycją

Idą święta. A z nimi piosenka "Last Christmas", którą coraz częściej możemy usłyszeć w radiu bądź zobaczyć teledysk w telewizji. Myślę, że to dobry czas na przypomnienie sobie, jak powstawał ten niezniszczalny utwór i kto go wykonywał prócz zespołu Wham!

Piosenka "Last Christmas" została nagrana 23 lata temu, w 1984 roku, przez brytyjski duet Wham! Utwór został napisany przez George'a Michaela, twórcę grupy. Znalazła się na stronie A podwójnego singla "Everything She Wants".

"Last Christmas" była odpowiedzią na wcześniejszy świąteczny hit, który w grudniu tego samego roku osiągnął w Wielkiej Brytanii 1. miejsce na listach przebojów, a mianowicie "The Power Of Love" Frankie Goes To Hollywood. Piosenka Wham! nie była zwykłą piosenką, ponieważ pieniądze, które miały przyjść z jej sprzedaży, zespół zdecydował przeznaczyć na akcję Band Aid Boba Geldofa, grającą wtedy dla biednych w Etiopii. Singiel sprzedał się dotychczas na świecie w ponad milionie kopii i zyskał miano najlepiej sprzedającego się singla w Wielkiej Brytanii, który jednocześnie nie osiągnął szczytu list przebojów w tym kraju.

A jak było z popularnością w innych krajach? Bardzo popularna w Norwegii (2. miejsce na liście przebojów), Australii (3. miejsce) i we wspomnianej Wielkiej Brytanii (2. miejsce), chociaż jej popularność nie ogranicza się do żadnego kontynentu.

Może coś o samym klipie... Został nagrany w Szwajcarii, w domu przyjaciół George'a Michaela i Andrew Ridgeleya - jego kolegi z zespołu. Pomysł na piosenkę wziął się z... życia, bo dziewczyna Andrew zakochała się rzekomo w... George'u Michaelu. Zresztą tak, jak to widzimy na teledysku Wham!.
Wielu artystów próbowało ponownie wykonać to wiekopomne nagranie. W 1995 roku zrobiła to duńska popowa grupa Whigfield, ale nie udało się jej powtórzyć sukcesu Wham! (Dodam od siebie, że dla mnie wersja Whigfield jest najlepsza ze wszystkich, które udało mi się poznać. Kto chciałby obejrzeć, zapraszam tu.)

"Last Christmas" śpiewali też m.in. Hilary Duff, Darren Hayes z zespołu Savage Garden, Jamelia, Ashley Tisdale, Manic Street Preachers, Crazy Frog, Cascada, oraz mnóstwo koreańskich i japońskich gwiazdek. Ale także ogromna liczba amatorów, których to wersje tego świątecznego hitu można podziwiać na YouTube. Co ciekawe, piosenka doczekała się swojej własnej strony internetowej, co jest ewenementem, jeśli chodzi o utwory. Oto link do tej wyjątkowej strony Last Christmas.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić święta bez tej piosenki. To już tradycja. Emitowana jest w wielu muzycznych stacjach telewizyjnych i radiowych. Ale czy ktoś ma coś przeciwko temu? Raczej nie, bo to świetna piosenka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może Pan sprecyzować o co chodzi? bo nie znalazłem tego linka na tamtej stronie i nie wiem o jakie przetłumaczenie chodzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie nieźle napisane. Tylko jedna rzecz irytuje - sama piosenka. Wróć, dwie rzeczy - piosenka i ostatni akapit artykułu. Autor postawił pytanie, sam na nie odpowiedział i na dodatek odpowiedź uzasadnił.
Nie będę gorszy:
"Majteczki w kropeczki'. Czy ktoś ma coś przeciw tej piosence? Raczej nie, bo to świetna piosenka.
;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.