Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11762 miejsce

"Latające cytryny". O motylu, który pachnie cytryną

Żyje sobie w Polsce i jest bardzo znany. Mało kto jednak wie, że jego nazwa gatunkowa niemal w całości go charakteryzuje.

Listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) / Fot. Artur HampelMotylem tym jest listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni). Zwany jest też często latolistkiem cytrynkiem. Cóż jest takiego fascynującego w tych żółtych motylach? Dwie rzeczy. Po pierwsze, ich nazwa nie jest związana wyłącznie z ubarwieniem skrzydeł, ale również... delikatnym zapachem cytryny, który wydzielają. Po drugie, nie mniej fascynującą rzeczą jest fakt, iż jest to jedyny europejski gatunek motyla, którego postać dorosła zimuje w opadłych liściach.

(Gonepteryx rhamni) / Fot. Artur HampelMotyle te można spotkać w dwóch formach - wiosennej i letniej. Nieznacznie różnią się intensywnością ubarwienia. Forma wiosenna cieszy nasze oczy bardzo wcześnie, gdyż jest to jeden z pierwszych motyli budzących się do życia.

Gąsienice tego motyla są zielone, z białymi paskami po obu stronach. Żerują głównie na szakłaku i kruszynie. Zdarza się jednak, że również na ligustrze i innych roślinach, które stanowią element naszej ogrodowej architektury. Motyle te giną z naszej ręki podczas spalania zebranych liści oraz samego ich grabienia. Co prawda do wiosny daleko, ale już teraz warto się zastanowić co zabijemy specjalnymi środkami, gdy na naszej roślince pojawi się gąsieniczka wygryzająca kilka dziurek.

W tym przypadku, mogą to być także latające koło naszego domu "cytryny".

Polub na facebooku stronę Przyroda z Bliska i nie przegap artykułów autora

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ciekawe... Nie wiedziałem, że również pachnie jak cytryna. Fajny tekst.
Trochę smutne, bo uświadomiłem sobie, że faktycznie widuje je coraz rzadziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z panem Panie Piotrze. W dzisiejszych czasach wielu ludzi jedyne piękno jakie potrafi dostrzec, to nowoczesne designy komórek, samochodów i telewizorów. I nie twierdzę że to złe, bo piękno jest wartością samą w sobie. Jest to jednak smutne, że nie potrafią go docenić w zamierającej naturze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbliżony ubarwieniem do Bielinka kapustnika. Kiedyś był pospolitym motylem. Po wprowadzeniu środków ochrony roślin, jak większość motyli wytępiony. Tak sobie myślę i przywołuję obrazy łąk, pól i lasów z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Gdyby można byłoby odtworzyć? Ludzie zorientowaliby się co stracili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie raz widziałam tego motyla ale nie wiedziałam, że pachnie cytryną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
smakosz
  • smakosz
  • 18.09.2012 16:17

Herbatka z gąsiennicy?.. Bueeeh!!!! Smacznego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy motyl cytrynek. O zapachu cytrynowym nie wiedziałem, nie łapałem, nie wąchałem. Wolałem je oglądać na łonie natury...:) Pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

o sceptykach też :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
sceptyk
  • sceptyk
  • 18.09.2012 13:55

O czym to niby ma być. Wszyscy wiedzą o istnieniu cytrynka. To nic nowego

Komentarz został ukrytyrozwiń
nonono
  • nonono
  • 18.09.2012 13:46

no to robię herbatkę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.