Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17443 miejsce

Latający zabytkowy Douglas DC-3 przyleciał do Warszawy

Zabytkowy samolot Douglas DC-3, w historycznych barwach KLM, o znakach rejestracyjnych PH-PBA i imieniu "Princess Amalia", 14 maja odwiedził Warszawę. Wyprodukowana w 1944 roku maszyna posiada długą i ciekawą historią.

Samolot DC-3 na warszawskim lotnisku Babice / Fot. Roman WoźniakPlan lotu przewidywał lądowanie na lotnisku Babice - EPBC. Tu oczekiwali na maszynę pracownicy warszawskiego biura KLM i Air France, osoby zaproszone na lot widokowy, szczęśliwcy z losowań lotów, redakcje TV, dziennikarze, fotoreporterzy i spotterzy. Wszyscy zgromadzeni w pobliżu białego namiotu z reklamami KLM. Zgodnie z planem, „Princess Amalia” przyziemiła na betonowym pasie lotniska o godzinie 14.45 czasu warszawskiego.

Zasłużona sława DC-3

Po przylocie pilot pozdrawia oczekujących / Fot. Roman WoźniakSamolot DC-3 uznawany jest za jeden z najbardziej udanych i znaczących w historii światowego lotnictwa. O wadze tego samolotu dla wysiłku wojennego aliantów w czasie II wojny światowej niech świadczy wypowiedź generała Eisenhowera, który stwierdził, że C-47 był jednym z podstawowych narzędzi, dzięki którym alianci odnieśli zwycięstwo w II wojnie światowej.

Historia samolotu

Kabina załogi samolotu DC-3. Bez autopilota. / Fot. Roman WoźniakSamolot powstał w oparciu o wcześniejszy model DC-2. Prototyp oblatano 15 grudnia 1935 roku. Jako 21-miejscowy samolot pasażerski szybko wszedł do użytku na liniach amerykańskich a później europejskich. Licencję samolotu DC-3 nabyły: ZSRR (w 1937 r.) oraz Japonia. Po przystąpieniu USA do II wojny światowej w 1941 roku rozpoczęto masową produkcję samolotu pod oznaczeniem „Dakota” dla lotnictwa brytyjskiego, oraz odmianach C-47 „Skytrain” i C-53 „Skytrooper” dla lotnictwa amerykańskiego. Ogółem do 1946 roku wyprodukowano ponad 13 tysięcy samolotów DC-3.

Samoloty z demobilu w PLL LOT

W maju 1946 roku PLL LOT zarejestrował 9 samolotów w wersji C-47A. Początkowo były w wersji transportowej zaopatrzone w metalowe ławki. Z czasem zamienione na fotele pasażerskie i po kolejnych zmianach i po uzupełnieniu wyposażenia radionawigacyjnego zwiększono też liczbę miejsc pasażerskich do 26. Wiosną 1959 roku wszystkie samoloty C-47 zostały sprzedane do Iranu.

Rosyjska odmiana DC-3

Osiemnastomiejscowa kabina pasażerska DC-3 / Fot. Roman WoźniakProdukowany w ZSRR na licencji DC-3 został nazwany tam Li-2 od nazwiska konstruktora inż. B. Lisunowa, który zastosował w samolocie inne silniki, inne podwozie oraz pomniejsze elementy. Samolot był też skromniej wyposażony pod względem radiowo-nawigacyjnym. Wyprodukowano ponad dwa tysiące samolotów Li-2 i były one poza ZSRR eksploatowane w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Jugosławii i na Węgrzech. W Polsce 3 samoloty Li-2 od 17 września 1944 roku były przydzielone do obsługi pro moskiewskiego rządu PKWN. Wykonywały loty kurierskie do Moskwy, Wilna i Lwowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Na podejściu miał 44 metrową górkę ale przeszedł nad nią i jako punkt przyziemienia obrał sobie pas lotniska. Robił to czterokrotnie. Brzózki pozostały poniżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za zainteresowanie starociami wiecznie żywymi. Jak można zapomnieć o tak wspaniałej maszynie. Taki samolot onegdaj gdy wyłączyły nu się silniki nad Dworcem Zachodnim wylądował bez problemów na Okęciu. Sztuka samolotu i pilota. Dziś latać możemy od ponad 100 lat wszyscy. Bo najtańszy bilet można kupić na lot od 19 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny samolot i jak widać na obrazku niezniszczalny. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

żałuję, że nie zahaczył o krakowskie Balice. Świetny tekst oraz zdjęcia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał. Wiele się dowiedziałem. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne, że Pan widział... latanie można sobie wyobrazić. Hihihi...! ja nawet wolę sobie wyobrażać, aniżeli latać. Wspaniały ten Douglas DC-3, a i historia jego bardzo ciekawa. Dziękuję za interesujący fotoreportaż!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.