Facebook Google+ Twitter

"Latarnicy Polski Cyforwej" oswajają z internetem

Prawie dziesięć milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia nie korzysta z internetu!

 / Fot. wikipediaDuża część naszego społeczeństwa gubi się w cyfrowym świecie. Wśród tej części znajdują się głównie osoby starsze, które często nie nadążają za tempem wprowadzania nowoczesnych technologii.

Jak pokazują badania, przyczyną wykluczenia cyfrowego najczęściej nie jest brak odpowiedniego sprzętu ani dostępu do sieci, lecz brak właściwych umiejętności i bariera psychologiczna w ich zdobywaniu.

Naprzeciw misji edukacji cyfrowej dorosłych Polaków wychodzi Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" (SMWI), które wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji zainicjowało akcję Polska Cyfrowa Równych Szans. Ambasadorem inicjatywy jest m.in. znany z roli Ferdynanda Kiepskiego aktor Andrzej Grabowski. Kampania ma na celu przeciwdziałanie zjawisku alfabetyzacji cyfrowej poprzez kompleksową edukację obywateli. Ideą organizatorów jest utworzenie sieci wolontariatu ,,Latarników Polski Cyfrowej”, którzy obejmą swoją działalnością każdą gminę kraju. W sumie w Polsce ma działać minimum 2600 lokalnych przewodników po świecie Internetu.

Latarnik będzie osobą odpowiedzialną za realizację wytycznych programu PCRS w swoim najbliższym środowisku: gminie, dzielnicy, osiedlu lub wsi. Do planowanych działań należy organizacja spotkań promocyjnych, przygotowywanie szkoleń oraz innych form podnoszenia umiejętności cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+.

,,Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieć pomóc innym w pokonaniu nieufności, obaw i barier psychicznych w zapoznaniu się z praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie” - przekonuje Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

Przeszkoleni latarnicy będą pełnić dyżury w placówkach z publicznym dostępem do Internetu, czyli bibliotekach, remizach OSP, telecentrach i innych punktach. Na bezpłatne konsultacje i szkolenia zgłaszać się mogą wszyscy chętni, którzy pragną ,,oswoić się” ze sprzętem komputerowym i nauczyć się korzystać z prostych programów oraz zasobów sieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.