Facebook Google+ Twitter

Latarnie umarłych. Zaklęte w kamieniu wierzenia średniowiecza

Do najbardziej niezwykłych budowli rozświetlających mrok średniowiecznych nocy należą latarnie umarłych. Stawiano je przy cmentarzach, szpitalach, leprozoriach i tam, gdzie obecna była śmierć. Pomagały one duszom trafić na miejsce spoczynku.


Jedna z najwyższych latarń umarłych w Saint-Pierre-d'Oléron (20,65 m wysokości, ze schodami wewnątrz), znajduje się przy placu Camille-Mémain (w przeszłości był tu cmentarz parafialny). Zbudowana w połowie XII wieku. / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Lanterne_des_Morts_de_St_Pierre_Ol%C3%A9ron2.jpgJuż w czasach antycznych utrzymywanie płomienia przy grobach zmarłych było tradycją. Ten zwyczaj był kontynuowany przez pierwszych chrześcijan, dla których śmierć jest tylko przejściem światła ziemskiego ku światłości niebieskiej. Lampy pogrzebowe znaleziono w rzymskich katakumbach i chrześcijańskich nekropoliach we Włoszech i w Afryce.

Utrzymywanie ognia na grobach lub obok zmarłych było znane w innych kulturach. W wierzeniach celtyckich sądzono, że światło mogło nocą zatrzymać śmierć i przeszkodzić jej krążyć w poszukiwaniu ofiar, zwłaszcza w czasie epidemii. Latarnie były szczególnie użyteczne podczas epidemii, kiedy znoszono umarłych lub chorych z okolicznych osiedli.

Latarnia w Ciron z końca XII w., wzniesiona w formie kolumny z wąskimi drzwiami i ze zwieńczeniem w kształcie stożkowatego hełmu z krzyżem. Stoi na masywnym cokole umieszczonym na obszernej, czworobocznej platformie, z półką pełniącą funkcję ołtarza. / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Lanterne_des_Morts_-_Ciron_%28Indre%29.jpgLatarnie umarłych mogły stanowić punkty orientacyjne. Te położone w pobliżu morskiego brzegu, jak najwyższa latarnia we Francji z l'Ile d'Oleron, były miejscem odniesienia dla przepływających opodal łodzi rybackich.
Na Zachodzie Europy latarnie straciły swoje znaczenie w XIV wieku. Pojawiły się za to niewielkie kaplice, w których pośrodku wisiała zapalona lampa. Były one dedykowane pojedynczej osobie, lub rodzinie.

Chatre. Współczesna latarnia umarłych na cmentarzu z I Wojny Światowej. / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Lanterne_des_morts_La_Ch%C3%A2tre.jpgPo I Wojnie Światowej, We Francji zaczęto znowu stawiać latarnie umarłych na cmentarzach wojskowych na przykład w Douaumont i Dormans. Pomnik poświęcony zmarłym w La Châtre przedstawia kobietę stojącą u stóp latarni umarłych, gdzie palący się ogień przypomina o nieśmiertelności duszy.

Poza Francją istnieją też latarnie w Hiszpanii, Włoszech i w Irlandii, gdzie osiągają wyjątkowo dużą wysokość. Mogły służyć, jako wieże strażnicze w czasie inwazji Wikingów. Budowano je też w Europie centralnej również w Polsce. Są one młodsze od budowli francuskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krysiu ! Gratuluję wyróżnienia w nagrodzie tygodnia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący temat, z przyjemnościa przeczytałm :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.