Facebook Google+ Twitter

Latarnie umarłych. Zaklęte w kamieniu wierzenia średniowiecza

Do najbardziej niezwykłych budowli rozświetlających mrok średniowiecznych nocy należą latarnie umarłych. Stawiano je przy cmentarzach, szpitalach, leprozoriach i tam, gdzie obecna była śmierć. Pomagały one duszom trafić na miejsce spoczynku.

Latarnia umarłych w Pranzac, w departamencie Charente / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Pranzac_lanterne1.JPGŚredniowieczne miasta tonęły w ciemnościach. Oświetlane były tylko wejścia do karczm. Źródłem światła były też latarnie umarłych. Miały kształt wydrążonego wewnątrz filara, kolumny lub wieżyczki o wysokości od kilku do kilkunastu metrów, z ażurowym otworem na szczycie. Zwieńczano je stożkowatym hełmem i krzyżem. U dołu każdej budowli umieszczono drzwiczki służące do wyciągania zapalonego kaganka na wysokość prześwitu.

Latarnia w Cellefrouin / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Cellefrouin-lanterne_morts1.JPGPraktyczną funkcją latarń było ostrzeganie wędrowców przed pomyleniem drogi oraz miejscami niebezpiecznymi, gdzie można było zarazić się trądem. Pełniły też funkcje metafizyczne: uspokajały ludzi lękających się nocnych zjaw, upiorów oraz pokutujących dusz. Światło pomagało zmarłym, którzy opuścili groby, by straszyć żyjących, odnaleźć powrotną drogę przed nastaniem dnia. Odstraszały też śmierć szukającą nowych ofiar, zwłaszcza w czasie epidemii.

Płomień lampy mógł też służyć do przekazywania ognia różnym gospodarstwom, bez konieczności bezpośredniego kontaktu między mieszkańcami wsi. Wreszcie latarnie przypominały też o odmówieniu modlitwy w intencji zmarłych.
Latarnia umarłych w Fenioux, jedna z najokazalszych i najpiękniejszych, wzniesiona w XII w., usytuowana na czworobocznej platformie i sprzężona z ossuarium. Jej trzon składa się z wiązki jedenastu kolumn i niejako dwunastej, mieszczącej wewnątrz schody. / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Fenioux_Lanterne_001.jpgNieco później zaczęto je stawiać także przy rozwidleniach dróg. Niektóre z latarń mogły służyć do nawigacji rzecznej. Nie wiadomo, która z hipotez jest prawdziwa. Zauważa się jednak największą koncentrację tych budowli najczęściej romańskich, w centralnej i zachodniej części Francji, gdzie zachowało się około stu tych malowniczych i tajemniczych zabytków. Było ich znacznie więcej. Niektóre zniszczył czas, inne rewolucjoniści.

Sarlat, kaplica cmentarna wzniesiona w XV wieku, łącząca funkcję latarni umarłych. / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Sarlat_2008_03.jpgPierwsze latarnie umarłych we Francji wznoszono prawdopodobnie w związku z fundacjami cmentarzy klasztornych w pierwszej połowie XII wieku. Badacze przypuszczają, że wytyczały być może drogę do Composteli. Tę hipotezę zdaje się potwierdzać kilka latarń, na przykład ta w Longjumeau, umieszczona na rogu kościoła połączonego z nieistniejącym już dziś cmentarzem. Longjumeau było pierwszym etapem na drodze pielgrzymkowej, wiodącej z Paryża. Arles, punkt wyjścia jednej z czterech głównych szlaków wiodących do św. Jakuba, posiada również swoją latarnię.

Nie wiadomo, czy światło było zapalane w każdą noc, czy tylko w czasie świąt: wigilie Wszystkich Świętych, Wielki Piątek, Świętego Piotra…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krysiu ! Gratuluję wyróżnienia w nagrodzie tygodnia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący temat, z przyjemnościa przeczytałm :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.