Facebook Google+ Twitter

„Latawce” latają nisko...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-02 13:18

Debiutancka powieść absolwentki Uniwersytetu Łódzkiego i nauczycielki języka polskiego – Wioletty Sobieraj - „Latawce”, od końca września jest dostępna w księgarniach.

Pierwsza strona książki Wioletty Sobieraj "Latawce" / Fot. Marek SzymaniakOpowieść o szalonym życiu pewnej nauczycielki napisana jest żywym językiem. Dlatego przebrnięcie przez 216 stron tej lekkiej powieści nie będzie dla nikogo wielkim problemem. Jak dowiadujemy się z okładki książki, powieść Wioletty Sobieraj jest obrazem społeczno-obyczajowym naszego społeczeństwa. Autorka z humorem i satyrycznym zacięciem przedstawia różne środowiska od nauczycieli, przez lekarzy aż do dziennikarzy – informuje wydawca.

Okładka książki Wioletty Sobieraj "Latawce" / Fot. Marek SzymaniakGłówna bohaterka, kobieta w średnim wieku to nauczycielka plastyki imieniem Zuzanna. Kobieta przeżywa ciężki okres w swoim życiu. Dlaczego? A bo bezrobotny mąż się wyprowadza, a bo córka woli mieszkać u teściowej, a przede wszystkim, najgorsze, niebawem nadchodzi katastrofa – nowy rok szkolny. Jak trudno wrócić po wakacjach do szkoły, wszyscy wiemy, ale że to taka trauma dla nauczycieli? – przecież to ich ukochany zawód. Tak czy inaczej Zuzanna wraca do szkoły. Tam czyhają na nią nowe problemy. Nieprzyjazne koleżanki, nowy nauczyciel od techniki i dawna znajomość w jednym, uczniowie i ich rodzicie to tylko czubek góry lodowej. Kobieta musi zmierzyć się z wymaganiami dyrektorki, która zleciła jej zorganizowanie święta nauczyciela. Zuzanna chce wprowadzić swój oryginalny pomysł w życie, co nie podoba się gronu pedagogicznemu. Co więcej swoje lekcje plastyki młoda duchem nauczycielka stara się prowadzić niestandardowo, tak by zaciekawić swoich uczniów.

O autorce / Fot. Marek SzymaniakZuzanna nie bacząc na nikogo pokonuje kolejne przeszkody. Udziela się społecznie, a nawet łapie groźnego przestępcę – cóż z tego, ze przypadkiem? Dzięki temu wydarzeniu staje się znaną postacią telewizyjną a jej życie niespodziewanie nabiera zawrotnego tempa. A to nie wróży nic dobrego…

Najpierw należy sprostować wyraźną pomyłkę wydawcy na okładce książki, która mówi o humorystycznym i satyrycznym zacięciu autorki przedstawiającej różne środowiska: nauczycieli, dziennikarzy czy lekarzy. Otóż autorka wielokrotnie stara się być śmieszna, czasem nawet ociera się o humor, ale w większości zabiegi stosowane przez pisarkę wypadają słabo i mało śmiesznie. I czytelnik czuje się nieswojo. Niby powinniśmy się śmiać, chichotać tymczasem bliżej nam do smutnego rozczarowania niż uśmiechów.

Postacie wykreowane rzez pisarkę są płytkie. Brak im różnorodności i wielowymiarowości. W stan rozdrażnienia autorka wprowadza czytelnika co chwila niebywale przerysowując postacie i generalizując środowiska. Tak więc wszyscy nauczyciele są przedstawieni jako osoby dwulicowe, nieprzyjemne. Policjanci zaś to obowiązkowo posiadacze rzęsistych wąsów i brzucha, na dodatek nie grzeszą inteligencją. Lekarze to zakompleksieni frajerzy goniący za pieniędzmi, a dziennikarze to zakochani w sobie lalusie z włosami kapiącymi od ilości użytego żelu.

Czytając to czytelnik zamiast dobrze się bawić, walczy, by książka nie wylądowała z impetem na półce, co byłoby i tak nobilitacją.

błąd w tekście książki Wioletty Sobieraj "Latawce" / Fot. Marek SzymaniakZ wydawcą zgodzić się można tylko w jednym aspekcie. Wioletta Sobieraj rzeczywiście pisze dobrym, żywym językiem. I uznaję to za największy atut tej pozycji. Pozwala to bowiem na szybkie przebrnięcie przez książkę. Czytelnik kończąc powieść, nie rozpacza, że ta „wspaniała” powieść niestety się kończy. Jest raczej szczęśliwy, że wreszcie się kończy!

Debiutancka pozycja Wioletty Sobieraj wydana jest w miękkiej oprawie na przyjemnym, miłym w użytkowaniu papierze. Tekst niestety nie wystrzega się błędów, literówek (patrz zdjęcie). Książkę możemy dostać za niecałe 25 zł.

Wydawnictwo Philip Wilson

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.