Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3214 miejsce

Latkowski rozliczy efekty śledztwa w sprawie gen. Papały

Rozmowa "Wiadomości24.pl" z Sylwestrem Latkowskim o jego najnowszym programie KONFRONTACJE, który tym razem poświęcony będzie śledztwu w sprawie zabójstwa szefa polskiej policji gen. Marka Papały.

Komendant Główny Policji, generał Marek Papała został zamordowany strzałem z pistoletu 25 czerwca 1998 roku wieczorem na parkingu przed swoim domem w Warszawie. Od początku nie ulegało wątpliwości, że było to zabójstwo na zlecenie. Powołana została specjalna grupa policyjna, która miała wykryć i ująć sprawców oraz zleceniodawców morderstwa.

Władze państwa i szefowie resortu spraw wewnętrznych nadymali się, powoływali na honor i obicywali, że sprawa śmierci szefa polskiej policji szybko zostanie wyjaśniona.

Przez lata, w śledztwie, a także w materiałach dziennikarskich pojawiło się wiele prawdopodobnych wątków tej sprawy, jednak do dziś działania policji, służb specjalnych i prokuratury nie przyniosły efektów. Śledztwo nie zostało zakonczone, winni nie zostali ukarani. Póby rozliczenia efektów śledztwa zamierza podjąć się w swoim programie Sylwester Latkowski.

Rozmowa z Sylwestrem Latkowskim - dokumentalistą, reżyserem i scenarzystą programów telewizyjnych, felietonistą, autorem telewizyjnego magazynu publicystyczno - reporterskiego o tematyce społecznej "KONFRONTACJA".

Wiadomości24.pl : Od zabójstwa gen. Marka Papały minęło już 8 lat. Coraz mniej osób o tej sprawie pamięta i coraz rzadziej się o niej mówi. A Ty postanowiłeś poświęcić jej swój najbliższy program w telewizji. Coś musiało się wydarzyć.

Sylwester Latkowski : Wpadły mi w ręce protokoły z przesłuchań w sprawie Papały i zauwaźyłem, że było wiele wątków, które pojawiały się w różnych zeznaniach, a które nie były podejmowane i sprawdzane. Zacząłem pytać i usłyszałem, że policja nie przepracowuje się, żeby zakończyć śledztwo. Nie ma widocznej współracy służb, policji i prokuratury - spotykają się i piją kawę.

Wiadomości24.pl : Znasz sposób na to, by zmienić tą sytuację, co zobaczymy w programie, będzie ostro?

Sylwester Latkowski : Może czas po prostu stworzyć nową grupę i powołać nowych prowadzących śledztwo. Nasuwa się pytanie, czy policja w 2001 r. nie powinna zostać odsunięta od sprawy, śledztwo się nie rozwijało, a przecież wiadomo, że policja nie będzie sędzią w swojej własnej sprawie i nie będzie sama siebie z niej rozliczać. Od długiego już czasu sprawa Papały jest wykorzystywana głównie do rozgrywek politycznych. Wypływają wątki, którymi można kogoś ubrudzić i nad takimi wątkami skupiana jest cała uwaga, a wyjaśnienie zabójstwa głównego szefa policji zeszło na ostatni plan. Trzeba skończyć z hipokryzją. Nie mogę mówić o wszystkim, obejrzyjcie magazyn.

Wiadomości24.pl : Sądzisz, że postawienie twardych wniosków i program, który będzie próbą rozliczenia z działań w sprawie Papały ruszy z miejsca całe towarzystwo odpowiedzialne za to śledztwo?

Sylwester Latkowski : Już same przygotowania, zbieranie materiałów, rozmowy i zaproszenia do udziału w magazynie spowodowały pewne zamieszanie i popłoch.

Wiadomości24.pl: Kogo zobaczymy w programie?

Sylwester Latkowski : Swoją obecność potwierdzili: Marek Biernacki - były szef MSWiA, prokurator krajowy Janusz Kaczmarek i koordynator ds służb specjalnych Zbigniew Wasserman. Niestety nie pojawi się Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski, może ustawię w studiu jego zdjęcie.

Wiadomości24.pl : W takim razie czekamy na program.

Sylwester Latkowski : Zapraszam w środę 21 czerwca o godz. 22.45, w programie 2 TVP magazyn Konfrontacja, tym razem poświęcony śledztwu w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.