Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2690 miejsce

"Lato Mikołajka" - letnio-wakacyjne opowiadania dla dzieci

"Lato Mikołajka" René Goscinny'ego i Jean-Jacques'a Sempégo to wybór letnio-wakacyjnych opowiadań o najsłynniejszym łobuziaku w historii literatury dziecięcej.

okładka / Fot. ZnakLubię wracać do czasów dzieciństwa poprzez lektury dla dzieci. Dlatego ostatnio moją uwagę przykuł Mikołajek, postać, której nie miałam okazji poznać, gdy byłam mała. Poznałam go dopiero niedawno, przy okazji wiosennych opowiadań i chciałam zobaczyć, jak ten mały łobuz radzi sobie w okresie letnim.

"Lato Mikołajka" to wybór letnio-wakacyjnych opowiadań o najsłynniejszym łobuziaku w historii literatury dziecięcej. Teksty pochodzą z różnych zbiorów - "Nowe przygody Mikołajka", "Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja", "Nieznane przygody Mikołajka", ale łączy je letnia tematyka.

Głównym bohaterem jest Mikołajek, łobuziak, który ma całą masę pomysłów na pokonanie nudy. Dlatego co i raz dostarcza rodzicom nowych atrakcji, gdyż jest sprytnym i inteligentnym chłopcem. Ma kilku kolegów, którzy dzielnie mu towarzyszą w jego przygodach - m.in. - wiecznie jedzącego Alcesta, Euzebiusza, który jest bardzo silny i lubi dawać w nos, Rufusa, który ma tatę policjanta, Gotfryda, który ma bogatego tatę i wciąż chwali się prezentami, Kleofasa, który nie rozumie żartów. A jak wiadomo, wakacje są najlepszym czasem na zabawę, którą uwielbiają.

Najbardziej pouczające jest opowiadanie "Kara". Mikołajek pyskował mamie i za karę nie dostał upragnionych lodów od pana lodziarza. Nie pomogły żadne sztuki, prośby, płacze i krzyki. Opowiadanie pokazuje, że nie można na wszystko pozwalać dziecku. Choć czasami rodzice ulegają dziecku. Np. jeden z rodziców może skrócić karę, ku wielkiej radości pociechy i zdziwieniu współmałżonka.

Świetnie bawiłam się przy opowiadaniu "Wesołe miasteczko". Mikołajek wraz z kolegami postanowili podbić wesołe miasteczko. Tata Mikołajka był niezadowolony z tego pomysłu, by dzieci poszły same. Ale został przekonany przez Rufusa, syna policjanta (wizją anulowania mandatów). Paczka Mikołajka świetnie się bawiła, gorzej z pozostałymi uczestnikami zabaw, ale kto by się nimi przejmował. A tata Mikołajka jak zwykle został wykolegowany... Kolejny raz można się przekonać, że dzieci wywiodą w pole nawet najtęższe umysły, które się niczego nie spodziewają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.