Facebook Google+ Twitter

Lato na łyżwach

Czy na łyżwach można jeżdzić tylko zimą? Ależ skąd. Od kilku lat w Polsce coraz więcej lodowisk czynnych jest również latem. Organizowane są też wakacyjne obozy łyżwiarskie dla amatorów.

Jeszcze dziesięć lat temu to było nie do pomyślenia.  Wykonywania skomplikowanych ewolucji na łyżwach można było uczyć się jedynie kilka miesięcy w roku.  Powód? Brak lodowisk dostosowanych do funkcjonowania przy wyższych temperaturach na dworze. Sytuacja zaczęła się powoli zmieniać na lepsze, choć wciąż daleka jest od ideału.  Powstały lodowiska, które spełniają normy europejskie, umożliwiają wyczynowy trening na najwyższym poziomie.

Trzeba tu podać przykład warszawskiego Torwaru II. Obchodzący już dziesięciolecie istnienia nowoczesny obiekt  oprócz krytego lodowiska oferuje także sale gimnastyczne przeznaczone do ćwiczeń tańca i baletu. Od września do początku czerwca oprócz treningów zawodniczych sekcji łyżwiarstwa figurowego i hokeja organizowane są ślizgawki oraz zajęcia szkółek łyżwiarskich.  W ciągu ostatnich dwóch lat władze miasta zorganizowały bezpłatną ślizgawkę przeznaczoną dla uczniów także w sierpniu.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że incjatywa ta skończy się w tym roku niepowodzeniem ze względu na ograniczone możliwości finansowe.  Jeśli chodzi o lodowiska, Warszawa na tle innych polskich miast wydaje się  uprzywilejowana, choć jeden kryty obiekt z prawdziwego zdarzenia to wciąż mało na tak wielką aglomerację (wystarczy porównać z czeską Pragą, gdzie lodowisk jest pięć). W kwietniu ubiegłego roku powstało minilodowisko w Centrum Handlowym Promenada. Jest to pierwsza tego typu incjatywa w naszym kraju. Lodowisko niewielkie ( ¼ Torwaru ) z pewnością nie zaspokoi potrzeb wytrawnych łyżwiarzy, ale może być atrakcją dla tych, którzy dopiero smakują łyżew.

Obozy łyżwiarskie

Zapalonym miłośnikom łyżwiarstwa figurowego polecam wakacyjne obozy. Ich sportowy charakter wymaga jednak dość dobrej kondycji i determinacji. Treningi na lodowisku odbywają się zazwyczaj przez dwie godziny dziennie. Ponadto w ofercie jest wiele innych zajęć ogólnorozwojowych jak lekkoatletyka, pływanie, taniec czy balet. 

A gdzie można pojechać? Już trzy sezony amatorzy łyżwiarstwa przybywają w lipcu do Krynicy Górskiej. Choć znajdująca się tam tafla do nowoczesnych nie należy, braki te wynagradza doskonały klimat i malownicze położenie miasta. W sierpniu tego roku podobny obóz po raz pierwszy zagości w  nowo otwartej hali lodowej w Sanoku.  Obozy łyżwiarskie zazwyczaj odbywają się jednocześnie w tym samym miejscu dla amatorów oraz wyczynowców. Różne są jednak godziny treningów, a także ich program. Uczestnicy w zależności od poziomu umiejętności przypisywani są do odpowiedniej grupy zaawansowania. Nie ważny jest wiek ani umiejętności.  Jechać może każdy, dla kogo łyżwiarstwo jest pasją. 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.