Facebook Google+ Twitter

Łatwiej będzie odzyskać obywatelstwo

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-11-01 17:03

Nawet kilkaset tysięcy osób polskiego pochodzenia będzie mogło w szybkim trybie odzyskać paszport z białym orłem. Dotyczy to Polaków pozbawionych obywatelstwa w czasach PRL oraz osób wysiedlonych po II wojnie światowej i ich potomków.

Według projektu nowej ustawy, której drugie czytanie odbyło się wczoraj w Senacie, wystarczy, by taka osoba złożyła wniosek i dokumenty potwierdzające fakt pozbawienia obywatelstwa w resorcie spraw wewnętrznych, a przywrócenie go odbędzie się automatycznie.

- Chcemy raz na zawsze uporządkować sprawy historyczne - tłumaczy senator Andrzej Person z PO, który pilotuje projekt w izbie wyższej. - Przepisy będą dotyczyć osób urodzonych od 1920 r., co jest ważne choćby dla żołnierzy AK czy dla tych, którzy walczyli pod Monte Cassino. Osoby te mogą mieć przywrócone obywatelstwo na swój wniosek. To rozwiązanie wprowadziliśmy dlatego, że nie wszyscy mogą chcieć zostać obywatelami polskimi z automatu. Choć ustawa obejmie około kilkaset tysięcy osób, spodziewamy się, że o polski paszport wystąpi tylko część z nich.

Historycy wątpią, by liczba osób uprawnionych do odzyskania obywatelstwa była aż tak wielka. - Większość z tych, którzy zostali wysiedleni albo niejako przydzieleni do innych państw po ukształtowaniu granic w 1940 r., a chciało być Polakami, wróciło już wcześniej %07- mówi prof. Andrzej Paczkowski z IPN. - Wątpię, by nastąpił masowy przypływ takiej ludności, która ze względu na swój wiek jest raczej niechętna zmianom - dodaje historyk.

Ustawa nie obejmie osób z polskimi korzeniami mieszkającymi na Wschodzie. Wobec nich obowiązuje Karta Polaka. Nowelizacja ustawy nie zmieni także sytuacji byłych obywateli polskich wysiedlonych do Niemiec po II wojnie światowej. Według Paszkowskiego jest ich kilka tysięcy, ale większość dawno uzyskała polski paszport na podstawie istniejących regulacji. Podobnie jest także w przypadku 60 tys. osób narodowości żydowskiej wysiedlonych przez władze PRL w 1968 r.

Z ustawy wykreślono wymóg rezygnacji z posiadanego dotychczas obywatelstwa, choć kraj pochodzenia tego nie wymaga (możliwość zażądania rezygnacji z dotychczasowego paszportu miał Prezydent RP). To rozwiąże problem osób, które zrezygnowały z otrzymania polskiego paszportu, bo nie chciały się zrzec dotychczasowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.