Facebook Google+ Twitter

Łatwiej będzie zostać adwokatem

Aplikacje radcowska i adwokacka nadal będą kosztowały 15 tysięcy złotych, ale kończyć się będą egzaminem państwowym - czytamy w dzienniku "Polska".

Za kilka dni będzie gotowy projekt ustawy, który zrewolucjonizuje korporacje prawnicze. Ministerstwo Sprawiedliwości, które opracowało nowe zasady egzaminów prawniczych, chce, żeby absolwenci prawa mogli łatwiej zaplanować swoje kariery. Resort chce też ułatwić im wstęp na aplikacje i pokonanie kolejnych egzaminów.

Projekt zakłada skrócenie aplikacji radcowskiej i adwokackiej z obecnych 3,5 roku do dwóch lat. Kończyłyby się ujednoliconym pisemnym egzaminem państwowym. Ministerstwo chce też przywrócić minimalne limity przyjęć na aplikacje - aplikanci musieliby stanowić minimum 10 procent prawników w danej izbie okręgowej. Zniesienie limitów doprowadziło do sytuacji, że na aplikacje przyjmowano od 2 do 5 procent liczby czynnych prawników. Łącznie w 2007 roku dostało się na nie około 8,2 tysiąca osób.

Dziennik "Polska" zauważa również, że projekt ustawy stwarza też nową możliwość zostania adwokatem lub radcą - bez konieczności odbywania aplikacji. Byłoby to możliwe dla doradców prawnych. Ministerstwo chce dać im więcej uprawnień. Doradcy będą mogli występować w sądach rejonowych w niektórych sprawach cywilnych. W zamian muszą zdać egzamin państwowy. Po czterech latach i kolejnym egzaminie mogliby zostać automatycznie wpisani na listę radców prawnych lub adwokatów.

Obecnie w Polsce jest około 9 tysięcy adwokatów i 20 tysięcy radców prawnych. Dzięki ułatwieniom, które chce wprowadzić resort, za sześć lat adwokatów może być o 7 tysięcy więcej niż obecnie, a radców prawnych - o 12 tysięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Chyba jest lepiej. Jak kilka lat temu ktoś chciał zostać adwokatem to musiał mieć znajomości. Teraz ambitni młodzi ludzie mogą mocno podnieść jakość usług poprzez konkurencyjność właśnie.
http://www.zawodowe.com/Adwokat_-_jak_zostac_39

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam dużych doświadczeń z adwokatami, ale niepokoi mnie ten pomysł. Wystarczy, że raz nie mogłam wyjść ze zdumienia, kiedy usłyszałam adwokata mówiącego podczas rozprawy nieprawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pewna , że adwokaci coś wymyślą by zawód ten został dalej elitarnym. dla wybranych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z jednej strony zwiększy się pewna konkurencyjność w zawodzie , ale z drugiej pogorszy jakość wykształcenia.
tak to teraz na oko wygląda, a jak w praktyce, to życie pokaże.
Wg mnie ilość przyjmowanych na aplikacje była i tak maksymalna.
Izbom zależało na dużej ilości aplikantów. To przecież duży dochód.
odsiewy byąy przy egzaminach końcowych.
Rzecz w tym, że na aplikację także należało zdać egzamin i ten próg już byą dość wysoki. Słusznie wg mnie.
Ale to temat rzeka.....Osobiście nie miałabym zaufania do występujących w sądzie osób bez aplikacji....aczkolwiek mogą być świetnymi doradcami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.