Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33033 miejsce

Laur Studencki po raz trzeci

Już po raz trzeci studenci Uniwersytetu Śląskiego rozdali wyróżnienia osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla akademickiej społeczności. Tegoroczna gala "Laur Studencki 2009" odbyła się w czwartkowy wieczór, 14 stycznia 2010 roku.

Statuetki przedstawiające postać Kurosa gotowe do wręczenia zwycięzcom. / Fot. Grzegorz FrankiDo katowickiego kinoteatru Rialto przybyło wielu profesorów, studentów oraz ich gości, którzy z niecierpliwością oczekiwali na prezentację wyróżnionych osób i instytucji. Laur Studencki wpisał się już bowiem na stałe do kalendarza górnośląskich imprez. Nagroda ta jest prawdopodobnie jedynym w Polsce wyróżnieniem przyznawanym wyłącznie przez studentów i wyłącznie za działalność na ich rzecz. Specjalna kapituła, której w tym roku przewodniczył student Wydziału Teologicznego diakon Artur Kozik, wyłoniła spośród nominowanych zwycięzców w czterech kategoriach. W kategorii "Przyjaciel Studenta" laureat został wyłoniony w drodze internetowego głosowania żaków. Atmosferę spotkania podgrzewali prowadzący imprezę dziennikarze radiowi: Justyna Szostek i Radek Aksamit. Doznań artystycznych dostarczała przez cały czas trwania gali Ewa Kozok, laureatka telewizyjnej Szansy Na Sukces, artystka Piwnicy Pod Baranami.

Za najważniejsze dla studentów Uniwersytetu Śląskiego "Wydarzenie Kulturalne Roku" uznany został Festiwal Ars Cameralis. Kapituła doceniła przede wszystkim dużą i różnorodną ilość imprez, które zostały zorganizowane w ramach tego projektu. Nagrodę w tej kategorii odebrał rzecznik prasowy festiwalu Mirosław Rusecki.

W kolejnej kategorii zwyciężył Urząd Miasta Katowice jako "Instytucja Przyjazna Studentom". Statuetkę Kurosa odebrała w imieniu całego urzędu zastępca prezydenta Katowic Krystyna Siejna.

Śląska Kawiarnia Naukowa okazała się najlepszym "Promotorem Kultury Studenckiej". Gratulacje i nagrodę odebrał twórca tej instytucji dr Tomasz Rożek.

Dla wszystkich obecnych na sali dużą niespodzianką było przyznanieDwóch rektorów, dwa wyróżnienia honorowe i dwie łopaty. / Fot. Grzegorz Franki w tym roku dwóch "Nagród Honorowych". Otrzymali je rektorzy katowickich uczelni: prof. Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Jan Pyka z Akademii Ekonomicznej. Rektorzy uhonorowani zostali za realizację wspólnego, dużego przedsięwzięcia jakim jest budowa nowoczesnego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Oprócz statuetek, gratulacji i gromkich oklasków obaj panowie otrzymali też prezenty, którymi były łopaty. Profesorowie żartowali, że przydadzą się one nie tylko na budowie, ale i przy odśnieżaniu terenów akademickich.

Zdobywcy Laurów Studenckich 2009 (od lewej): dr Tomasz, Rożek, prof. Wiesław Banyś, Krystyna Siejna, prof. Jan Pyka, Mirosław Rusecki i dr Bernard Grzonka. / Fot. Grzegorz FrankiTradycyjnie już największe emocje wzbudzała ostatnia, piąta kategoria czyli "Przyjaciel Studenta". Tutaj głos należał dosłownie do braci studenckiej, gdyż zwycięzca ustalony został w drodze głosowania internetowego, które zakończyło się w noc sylwestrową. W sumie oddanych zostało 7300 ważnych głosów, z czego 3212 padło na pracownika naukowego Wydziału Nauk Społecznych, wykładowcę Zakładu Dziennikarstwa, dr. Bernarda Grzonkę. Pan doktor, po prof. Adamie Lityńskim i panu Piotrze Dłuciku, okrzyknięty został trzecim w historii Laura Studenckiego "Przyjacielem Studentów".

Po oficjalnej, choć przebiegającej w dość luźnej atmosferze części imprezy odbył się bankiet, który był okazją do kuluarowych rozmów i komentarzy. Tutaj główną atrakcją okazała się oblegana przez gości fontanna z czekoladą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.