Facebook Google+ Twitter

Laura Marchig i Darko Jurković we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-15 19:50

Włoski Instytut Kultury w Warszawie zaprasza w czwartek, 16 grudnia, o godzinie 18.30, na koncert pt. "Ja też czasem piszę jazz", z udziałem Laury Marchig i Darko Jurkovića. Na poetycko-muzyczny występ wstęp wolny!

 / Fot. mat.prasowePoetka z Fiume Laura Marchig i gitarzysta jazowy Darko Jurković od ponad dziesięciu lat proponują publiczności występ poetycko-muzyczny, którego początki mają źródło w swego rodzaju «work in progress», w którym dwoje artystów, spotykając się co pewien czas, stara się odnaleźć nowe punkty spójne łączące "poezję jazzową" Laury Marchig z filozoficznym podejściem do improwizacji muzycznej Darko Jurkovicia.

Laura Marchig i Darko Jurković zaprezentowali swój performance, m.in., na Targach Książki w Lipsku (2008). Ostatnio, 21 października 2010, gościli we Włoskim Instytucie Kultury w Zagrzebiu w czasie obchodów Tygodnia Języka włoskiego na Świecie, a 6 listopada b.r., w ramach imprezy "Literatur im herbst" (Literatura jesienią) wystąpili w Teatrze Odeon w Wiedniu

Z punktu widzenie dramaturgii, jednym z największych wyzwań spektaklu jest trudność wyrażenia bezkresu uczuć i emocji, które towarzyszą chwili tworzenia. Delikatny związek mężczyzny z kobietą, który z jednej strony może być źródłem doznań erotycznych, pchających do tworzenia, z drugiej zaś może przerodzić się w niebezpieczną grę, stwarzającą poczucie niebezpieczeństwa i wyobcowania, podczas gdy pragnienie przeradza się w mroczną, nieznającą litości moc.

Laura Marchig jest poetką i pisarką, należącą do Włoskiej Wspólnoty Narodowościowej Iskii i Fiume. Jest laureatką licznych nagród poetyckich i dyrektorem Dramatu Włoskiego w Chorwackim Teatrze Narodowym miasta Fiume. Jej działalność dzieli się między teatr a pisarstwo. Jest również autorką kilku tomików poezji.

Darko Jurković jest jednym z nielicznych gitarzystów na świecie specjalizujących się w technice "two hands tapping". Jest zwycięzcą ponad siedmiu nagród „dla najlepszego gitarzysty Chorwacji”, prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą. Aktualnie pracuje przy projekcie, w którym gra na dwóch gitarach równocześnie. Od 2002 roku współpracuje ze znanym kontrabasistą praskim Frantiskiem Uhlir i węgierskim perkusistą Jaromirem Helesic. W marcu 2010 r. wydana została jego nawa płyta CD zatytułowana “Na sposób”, wyprodukowana przez Sipamusic z Zagrzebie i dystrybuowana przez Dallas Records.

Teksty: Laura Marchig
Muzyka: Oryginalne kompozycje Darko Jurković i standard jazzowy
Układy sceniczne: Branko Žak Valenta

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.