Facebook Google+ Twitter

Laureaci Grammy zagrali w Ostrowcu Świętokrzyskim

Absolutnie wyjątkowy koncert odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim 6 czerwca 2015 roku. Na scenie dawnego Zakładowego Domu Kultury wystąpił laureat Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki Grammy Włodek Pawlik w koncercie "Night in Calisia".

Koncert Night in Calisia w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakTemu uznanemu artyście towarzyszyli grający z Pawlikiem na co dzień Cezary Konrad (perkusja) i Paweł Pańta (kontrabas), amerykański trębacz jazzowy, również laureat Grammy (2009 r.), Randy Brecker oraz Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Wszyscy oni w marcu 2011 roku brali udział w nagraniu płyty "Night in Calisia", zawierającej sześć kompozycji Włodka Pawlika z okazji 1850. rocznicy lokacji Kalisza. Krążek ukazał się w Polsce w 2012 roku, a rok później wytwórnia Summit Records wypuściła jego amerykańską wersję, która przyniosła twórcy prestiżową nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Koncert w Ostrowcu Świętokrzyskim był ósmą prezentacją tego dzieła w Polsce w pełnym składzie instrumentalistów.

Włodek Pawlik i Randy Brecker. / Fot. Krzysztof KrzakKoncert "Night in Calisia" w Ostrowcu Świętokrzyskim miał szczególny charakter także ze względu na związki muzyka z tym miastem nad Kamienną. Włodek Pawlik urodził się co prawda w Kielcach, ale dzieciństwo i wczesną młodość spędził właśnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczył się w Szkole Podstawowej nr 13 (dziś: Publiczne Gimnazjum nr 1) i to jego szkolni koledzy obliczyli, że równo 50 lat temu na scenie ZDK siedmioletni Włodek wygrał po raz pierwszy konkurs pianistyczny. Jego pierwszym nauczycielem był Lucjan Pawlik, multiinstrumentalista i wieloletni kapelmistrz miejscowej orkiestry dętej (zmarła 2 lata temu matka muzyka, Marianna, śpiewała w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk", a następnie przez wiele lat związana była z ostrowiecką kapelą "Szlaka Paka"). To pamięci nieżyjących już rodziców wybitny pianista dedykował ostrowiecki koncert.Włodek Pawlik wzruszony przyjęciem w rodzinnym mieście. / Fot. Krzysztof Krzak

Sam Włodek Pawlik kontynuował edukację w Średniej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Barbary Hesse – Bukowskiej. W okresie studiów był aktywnie zaangażowany w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów, co w pewnym stopniu przyczyniło się do decyzji Pawlika o wyjeździe z Polski do Niemiec. Tam w hamburskiej Hochschule fur Musik zdobywał kolejne szlify zawodowe, głównie jako muzyk jazzowy. W 2007 roku podjął pracę w macierzystej uczelni jako doktor w klasie improwizacji.

Owacje na stojąco po koncercie. / Fot. Krzysztof KrzakDziś Włodzimierz Pawlik ma w swoim dorobku ponad 20 autorskich płyt długogrających, wśród nich "Anhelli", "Grand Piano", "Tykocin", "Wieczorem" i ostatnio wydana "Ameryka"; jest autorem ścieżek dźwiękowych do takich filmów, jak "Pora umierać", "Wrony", "Rewers", "Nightwatching". Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie warszawski Jazz Club Akwarium przyznawał mu tytuł Jazzowego Muzyka Roku. Występował na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m. in: North Sea Jazz Festival (Haga 1998)Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński, dziękuje artystom za niesamowity koncert. / Fot. Krzysztof Krzak oraz European Jazz Festival (Ateny 2006), a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach.

Z podobnie entuzjastycznym przyjęciem Włodek Pawlik, jego muzyka i towarzyszący mu muzycy spotkali się w Ostrowcu Świętokrzyskim, a Prezydent Miasta, Jarosław Górczyński zapowiedział, iż wystąpi do Rady Miasta z wnioskiem o przyznanie laureatowi Grammy 2014 honorowego obywatelstwa Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.