Facebook Google+ Twitter

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-06-15 16:29

W krótkiej, czteroletniej historii Nagrody Literackiej Gdynia doczekaliśmy się jej dwukrotnego laureata. Oprócz Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, statuetkę - Kostkę Literacką oraz po 50 tysięcy zł otrzymali Maria Poprzęcka i Marcin Świetlicki.

 / Fot. Okładka książki"Nam się podoba, czy podobałoby, znajdować nowych autorów. Chcielibyśmy popierać raczej tych, którzy są jeszcze na dorobku, niż tych, którzy już są bardzo "dorobieni" " zapewniał, podczas ogłoszenia nominacji, prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły.

Profesor Maria Poprzęcka to jeden z największych polskich autorytetów w dziedzinie historii sztuki. Nie przeszkodziło to jednak Kapitule "Gdyni" wyróżnić jej esej nagrodą literacką, co niewątpliwie będzie i dla znawców literatury, i dla znawców sztuki, sporym zaskoczeniem. "Oko jest nie tylko oknem na świat, jest też zwierciadłem duszy. Okiem się widzi, ale także (...) wyraża siebie" - urzeka autorka swoich czytelników. "Inne obrazy" M. Poprzęckiej ukazały się nakładem trójmiejskiego wydawnictwa słowo / obraz terytoria.

Marcin Świetlicki z kolei był już typowany do "Gdyni" w 2007 roku za tomik "Muzyka Środka". Druga nominacja, to dowód wielkiego uznania Kapituły dla jego twórczości. Pisarz otrzymał nagrodę jednak nie za poezję, a za książkę wieńczącą jego kryminalną trylogię, zatytułowaną "Jedenaście" (Wydawnictwo EMG).

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki zapisał się już w historii Nagrody Literackiej Gdynia jako pierwszy wyróżniony poeta (2006 r.). Jak się okazuje, w oczach Kapituły artysta nadal dzieli się z nami wyjątkowo przejmującymi wierszami, godnymi ponownego uhonorowania. Tym razem, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręczył mu Kostkę Literacką za "Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach", wydaną przez Biuro Literackie.

Gdyńscy laureaci spotkają się ponownie z trójmiejskimi czytelnikami już jesienią, podczas cyklu specjalnych spotkań autorskich, poświęconych ich twórczości.


Anna Seniuk czyta Poprzęcką
Maria Seweryn czyta Tkaczyna-Dyckiego

Autor: Mateusz Krzemiński
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie nagrodaliterackagdynia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.