Facebook Google+ Twitter

Laureaci Nobla z chemii stworzyli maszyny tysiąc razy cieńsze niż kosmyk włosów

Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart i Bernard L. Feringa otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za syntezę maszyn molekularnych, czyli pojedynczych cząstek wykonujących pracę.

 / Fot. CC0 Public DomainTo trzeci przyznany w tym roku Nobel. Docenieni naukowcy stworzyli najmniejsze maszyny świata, tysiąc razy cieńsze niż kosmyk włosów. Są więc widoczne jedynie pod mikroskopem. - Maszyny molekularne, nad którymi pracowali naukowcy będą prawdopodobnie wykorzystywane w rozwoju nowych materiałów, czujników i systemów przechowywania energii- uzasadniała Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Komisja nie miała wątpliwości, że odkrycia naukowców będą miały podobny wpływ na ludzkość, co rozwój maszyn napędzanych prądem elektrycznym w XIX wieku. Co ciekawe, aby wyjaśnić publiczności na czym ono polegało, członek Komitetu użyła precla.

Profesor Fering nie krył wzruszenia odbierając nagrodę. - Nie wiem co mam powiedzieć, jestem w szoku. To dla mnie bardzo emocjonalny moment – mówił. - Czuję się trochę jak bracia Wrght, którzy lecieli 100 lat temu po raz pierwszy, a ludzie pytali – do czego potrzebna nam latająca maszyna? Dziś cieszymy się z możliwości Boeinga 747 i Airbusa – stwierdził z kolei Bernard Feringa.

Jean-Pierre Sauvage urodził się we Francji w roku 1944 i szefuje Francuskiemu Narodowemu Centrum Badań Naukowych (CNRS), z kolei Sir Fraser Stoddart urodził się w Edunburgu w Szkocji w roku 1942 i pracuje obecnie na amerykańskim Northwestern University. Trzeci z laureatów, Bernard L. Feringa przyszedł na świat w roku 1951 w holenderskim Barger-Compascuum, a pracuje na uniwersytecie w Groningen.

Zwycięzcy podzielą się sumą 8 milionów koron (czyli około 3,5 miliona złotych). W ubiegłym roku nagrodę zdobyli Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA. Nobel w tej dziedzinie jest przyznawany od 1901 roku. Pierwszym nagrodzonym był Holender Jacobus Henricus van 't Hoff, który odkrył prawa dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego w roztworach.

Sylwia Arlak (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Obserwacja tego, w jaki sposób media relacjonują "Noble" - wiele mówi.

Weźmy Nobla w medycynie. Za "autofagię". Dzisiejsza Wyborcza wyprodukowała artykuł, w kórym bredzi o "włączaniu" i "wyłączaniu " genów, o przyszłych mozliwościach LECZENIA raka i ANI SŁOWA o ZAPOBIEGANIU chorobom.

Facet manipulował genami już na początku lat 90-tych. I co? Czy dziś, 25 lat później ktoś "włącza" lub "wyłącza" geny u "przeciętnego" chorego ?

Natomiast w profilaktyce rzecz jest do praktycznego wykorzytania na co dzień, zważywszy na dwa aspekty:

1. Autofagia uruchamia się 8-10 godzi po posiłku
2. Post dłuższy niż 24 godziny nie zwiększa procesu. Przeciwnie, proces ulega zakłóceniu i organizm kilka dni "dochodzi do siebie"

Jakie wnioski? Dość łatwe do wyciągnięcia, wydaje mi się ( nie tylko mi oczywiście ;)
Ale o tym - cisza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Termin "maszyny molekularne" niewiele mówi. To takie określenie "wytrych".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich tekstów ostatnio dużo w mediach. Robią wodę z mózgu u wielu ludzi. Czytelnikowi maszyny najczęściej kojarzą się z tworem sztucznym, jakimś twardym, sztywnym, a przecież wystarczyłoby podać o jakich maszynach autor pisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łaciną? Do mnie? No co Wy! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

maszyny - cieńsze - kosmyk --- a więc pluralis maiestatis ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale to jeszcze nic.
Nikt nie pokusił się nawet o próbę wyjaśnienia tego, w jaki sposób te "maszyny" działają, w jaki sposób są sterowane, itd...
Bo po co..?
Jest wrzuta, za chwilę będzie inna. Za to płacą przecież, a nie za jakieś wyjaśnienia.
"Wyjaśnienia" przychodzą gotowe i za nie też placą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na przykład kosmyk włosów Lennona sprzedany na aukcji wyglądał podobno tak:

http://www.anonse.co.uk/images/art/2016/hairlennon.jpg

1000 razy cieńsze? Hmmmm... "nano" - zaiste ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to była nanonagroda ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Profesor Fering nie kryl wzruszenia odbierajac nagrode ". Nagrody odbieraja laureaci zawsze 10 grudnia w Sztokholmie. Wzruszenie mogla dzisiaj wywolac wiadomoc o przyznaniu nagrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zabawne ale logicznie poprawne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.