Facebook Google+ Twitter

Laureat Oscara, Zbigniew Rybczyński chce zrzec się obywatelstwa polskiego

"To forma protestu przeciwko państwu i machinie urzędniczej, która mnie zniesławia i oczernia" - powiedział Rybczyński.

 / Fot. By R.komorowski (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsRybczyński to były dyrektor artystyczny wrocławskiego CeTA. Jego decyzja o zrzeknięciu się polskiego obywatelstwa związana jest z konfliktem pomiędzy nim, a obecnym kierownictwem Centrum Technologii Audiowizualnych i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim - donosi Polskatimes.pl za PAP.

W październiku 2013 r. Robert Banasiak, dyrektor CeTA, poinformował, że rozwiązał umowę o pracę z Rybczyńskim, który pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Ponadto, przekazał, że zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które miało polegać na: "wyprowadzeniu środków publicznych z Wytwórni Filmów Fabularnych WFF we Wrocławiu, a potem z CeTA; podrabianiu dokumentów, niegospodarności oraz zawieraniu niekorzystnych umów w zakresie wykonywanych na rzecz instytucji prac i usług". Doniesienie dotyczy byłego dyrektora Roberta Gawłowskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego i Dawida Kmiecika.

Po złożeniu doniesienia przez Roberta Banasiaka, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło, że póki co nie chce przesądzać o winie Rybczyńskiego.

Zbigniew Rybczyński w odpowiedzi na oskarżenia, również złożył wniosek do wrocławskiej prokuratury. Reżyser zarzuca ministrowi kultury i obecnemu dyrektorowi CeTA (Robert Banasiak), że w odpowiednim czasie nie poinformowali prokuratury o przywłaszczeniu środków publicznych. Rybczyński uważa, że na początku 2012 r. środki przeznaczone na powstanie CeTA zostały sprzeniewierzone przez aparat administracyjny tej jednostki, przez zatrudnianie fikcyjnych osób, zawyżanie rachunków, czy wielokrotne fakturowanie tych samych robót. Podkreślił, że to on wykrył i poinformował ministra kultury o nieprawidłowościach finansowych i przez to właśnie teraz jest zniesławiany.

Po obu doniesieniach wrocławska prokuratura postanowiła wszcząć śledztwo w sprawie nieprawidłowości w CeTA.

Cała sytuacja sprawiła, że reżyser zapowiedział, że planuje wyjechać na stałe z Polski i zamieszkać w Stanach Zjednoczonych: "Mam 65 lat, w swoim życiu bardzo dużo osiągnąłem, jestem szanowany na świecie, a gdy wróciłem do swojego kraju w 2009 r. i chciałem tu zrealizować wielki projekt w dziedzinie technik audiowizualnych mojego autorstwa, to zostałem zniszczony przez grupę urzędników" - powiedział.

Zapowiada, że planuje wysłać list do prezydenta i premiera w sprawie rezygnacji z polskiego obywatelstwa. Zgodnie z prawem, obywatel może zrzec się obywatelstwa na własny wniosek po uzyskaniu zgody prezydenta RP. Reżyser posiada również obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Zbigniew Rybczyński jest absolwentem wydziału operatorskiego łódzkiej filmówki. W 1983 r. otrzymał Oscara za krótkometrażowy film "Tango". Otrzymał także nagrodę Emmy i Prix Italia za "Orkiestrę" oraz The Golden Gate Award za "Kafkę".Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

To kto będzie robił filmy w Polsce? Proszę o komentarz Katarzynę Bartkowską która dzień zaczynała mniej więcej o tej porze, a kończyła zaraz po północy od pisania w tym portalu komentarzy. Czas wstać i coś mądrego napisać.
A propos dawno temu poznałem i Romana Polańskiego i Zbigniewa Rybczyńskiego, pisałem o nich. O Polańskim nawet w "Ekranie"i wiem jaką polski twórca musi płacić za sukces w świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowo przeciw słowu . Nie ma innego wyjścia jak decyzja sądu . Póki co jest zapowiedź wyjazdu z Polski a do tego nie potrzeba zrzeczenia obywatelstwa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj całość kariery Rybczyńskiego: http://culture.pl/pl/tworca/zbigniew-rybczynski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i mają w poważaniu ale jak dość sławna na świecie osoba go dokona to oni stracą na poważaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem tylko w tym, panie Zbigniewie, że oni (ci, o których panu chodzi) taki protest maja w głębokim poważaniu... To jest protest z tej samej kategorii, co głodówka czy popełnienie samobójstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.