Facebook Google+ Twitter

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla planuje kolejną wojnę?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-12 00:29

Najnowszy wniosek o dofinansowanie, złożony przed amerykańskim Kongresem przez Pentagon świadczy o rozpoczęciu działań przez Stany Zjednoczone, których efektem może być wojna z Iranem, informuje serwis abcnews.go.com.

Prezydent Obama. Laureat pokojowej nagrody Nobla... / Fot. EPA/YURI GRIPASPentagon już w 2007 roku zwrócił się z nagłą prośbą do Kongresu o dofinansowanie, otrzymując wtedy 88 milionów dolarów na wojny w Iraku i Afganistanie. Pieniądze te miały być przeznaczone na rozwój technologiczny ogromnych bomb do niszczenia bunkrów, zwanych Massive Ordnance Penetrator (MOP). Ważące ponad 13,5 tonu ładunki są zdolne do niszczenia celów ukrytych do nawet dwustu metrów pod ziemią.

Jak twierdzi serwis abcnews.go.com, Pentagon wystąpił ponownie z prośbą o dofinansowanie rozwoju MOP latem tego roku. Według raportu zaprezentowanego przez serwis Pentagon planuje zakupienie dodatkowych czterech bomb co ma kosztować około 19 milionów dolarów. Wniosek zawiera również prośbę o dofinansowanie w postaci kolejnych 28 milionów dolarów w celu rozwoju MOP, a także następnych 21 milionów dolarów na integrację bomb z samolotami B-2 Stealth.

Jedna z bomb typu MOP, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:B-2_MOP_m02007122800001.jpg / Fot. Wikimedia CommonsWniosek zgłoszony przez Pentagon posiada 93 strony, zawierające bardzo szczegółowe prośby o dofinansowanie dotyczące również innych kwestii poza MOP. Według abcnews.go.com sprawą, która wskazuje na przygotowania do kolejnej wojny jest stwierdzenie zawarte w tekście wniosku, mówiące o możliwości potrzeby szybkiego uderzenia w stanie wysokiego zagrożenia. Kolejnym powodem na to wskazującym jest zaakceptowanie wniosku przez Dowództwo Operacji Sił Lądowych USA Obszaru Pacyfiku (tutaj abcnews.go.com wskazuje możliwość ataku na instalacje Korei Północnej), a także Dowództwo Operacji Sił Lądowych USA Centrum (m.in. Bliski Wschód, co miałoby wiązać się z możliwością ataku na ośrodki nuklearne Iranu).

W piątek (09.10) wniosek został przyjęty przez Kongres, który zdecydował się udzielić dofinansowania planów Pentagonu na kwotę 52 milionów dolarów.

Źródło: abcnews

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Co do cen bomb, to myślę, że podane w artykule są wiarygodne. Pocisk AGH-88 HARM kosztuje szacunkowo 317 tys dolarów, a pocisk AGM-65E/F MAVERICK szacunkowo 159 tys dolarów.
Podane w artykule sumy, które są dość niewielkie, wcale nie muszą oznaczać przygotowań do wojny. Równie dobrze może to być proces wprowadzanie nowego uzbrojenia, o którym w USA mówiło się od bardzo dawna.
Państwem, które intensywnie przygotowuje się do uderzenia na Iran, jest Izrael. Funkcjonuje tam oddzielne ministerstwo, które zajmuje się wyłącznie sprawą Iranu. W tym roku piloci izraelscy ćwiczyli nad Morzem Śródziemnym dalekodystansowe loty. Nikt nie ma wątpliwości dlaczego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak czy owak warto śledzić ten wątek, bo Iran to nie biedny Irak czy Afganistan. Jeśli dojdzie do jakiegoś konfliktu zbrojnego, może on mieć wpływ nie tylko na kraje Bliskiego Wschodu, ale także na całą Europę. I nie mam tutaj na myśli tylko wahań cen ropy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.10.2009 10:41

Po pierwsze nie mnie, bo to nie moja teza. A po drugie jeszcze raz podkreślę, że ten wniosek dotyczył "dofinansowania", tak więc założyć należy, że Pentagon ma już jakieś pieniądze na ten cel. w sumie mniejsza już o to jak duża jest to kwota, chodzi o sam fakt uruchomienia pewnych procedur.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiscie Lukasz, ze to mala suma. Ta sa tylko miliony a nie miliardy. I to moze, cie zmylilo. Tak mi sie zdaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.10.2009 09:25

Czy ja wiem czy taka mała suma? Koszty zostały dokładnie podane, w całości to jakieś 60 milionów dolarów, oczywiście na przeprowadzenie całej kampanii to kropla w morzu potrzeb ale mimo wszystko jest to jakiś start. Poza tym wyraźnie podkreślono, że to "dofinansowanie", tak więc nie wiadomo jakim budżetem na ten cel Pentagon operuje obecnie. Na wojnę chyba się nie zanosi, bo raczej nikt by na tym nie skorzystał ani nie zarobił, ale precyzyjne uderzenie w wybrane cele to możliwy scenariusz-choć w takiej sytuacji trzeba się mimo wszystko szykować na wojnę, bo raczej Iran nie pozostałby bierny - pożyjemy zobaczymy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od decyzji Kongresu do rozpoczęciu wojny droga daleka i kręta. Poza tym, 52 mln dolarów przy całości operacji wojskowej w XXI w. to śmiesznie mała suma. To tak jakby ktoś szykujący napad na bank kupił młotek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.