Facebook Google+ Twitter

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla przed sądem w Birmie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-19 10:24

Oficjalna prasa w Birmie jedynie w krótkich notach informuje o rozpoczętym wczoraj procesie laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Przywódczyni birmańskiej opozycji jest oskarżona w fabrykowanym przez władze procesie o naruszenie zasad aresztu domowego. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Na dzisiaj zapowiedziany jest drugi dzień postępowania sądowego. Adwokat Aung San Suu Kyi przewiduje, iż proces może trwać nawet trzy miesiące. Opozycja birmańska zarówno wewnątrz kraju, jak i na emigracji wyraża swoją solidarność z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, demonstrując przed placówkami dyplomatycznymi Birmy w wielu krajach Azji.
Jednocześnie jej przedstawiciele wyrażają żal, iż najbliżsi sąsiedzi Birmy rządzonej od ponad 40 lat przez wojsko, czyli Chiny i Indie nie wypowiedziały się do tej pory w obronie Aung San Suu Kyi. Z kolei komentatorzy uważają, że oba te kraje uznały jej aresztowanie za wewnętrzną sprawę Birmy. Chiny są jednym z głównych partnerów junty na scenie międzynarodowej, a bez wsparcia z Pekinu birmański reżim nie miałby szans przetrwania.
Z kolei Indie są zainteresowane dostępem do surowców energetycznych Birmy i nie chcą jakimkolwiek protestem narażać na szwank swych interesów w tym kraju. Jak dotąd również kraje Stowarzyszenia ASEAN, do którego należy Birma nie wypowiedziały się jednym głosem w sprawie procesu, który w zamierzeniu władz ma wyeliminować opozycjonistkę na dłuższy czas z udziału w życiu publicznym. Junta chce przeprowadzić w roku 2010 wybory, ale nie chce dopuścić do udziału w nich opozycji.
Stowarzyszenie ASEAN wezwało władze Birmy do jak najszybszego zwolnienia z aresztu laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Oświadczenie zostało ogłoszone w Bangkoku. Tajlandia przewodniczy obecnie pracom organizacji ASEAN.
Oświadczenie zostało opublikowane w drugim dniu procesu Aung San Suu Kyi. Opozycjoniści wyrażali także żal, że ASEAN, organizacja, której członkiem jest również Birma, nie zabrała w ostatnich dniach głosu w sprawie aresztowania Aung San Suu Kyi.
Dzisiejsze oświadczenie wzywa wyraźnie do niezwłocznego zwolnienia opozycjonistki. Jego autorzy podkreślają, iż Birma jako członek ASEAN jest zobowiązana do przestrzegania wolności obywatelskich oraz praw człowieka. Ostrzegają także, że przystępując do sądzenia opozycjonistki, władze Birmy narażają na szwank międzynarodową reputację tego kraju. Jednocześnie kraje ASEAN deklarują gotowość wsparcia wewnątrzbirmańskiego dialogu na rzecz pojednania narodowego oraz przywrócenia w tym kraju demokracji.
Eksperci uważają, iż jedynie kraje sąsiedzkie mogą skłonić birmańską juntę do demokratyzacji państwa. Ponad czterdziestoletnie rządy wojska doprowadziły Birmę do katastrofalnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.