Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33201 miejsce

„Laurka…” Ludwika Flaszena na Międzynarodowy Dzień Teatru

Dziś po raz 48. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Zgodnie z tradycją, we wszystkich teatrach odczytane zostanie orędzie, przygotowane specjalnie na święto ludzi sceny. Polski ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na autora orędzia wybrał Ludwika Flaszena, współzałożyciela Teatru Laboratorium.

Teatr Narodowy w Warszawie / Fot. Lidia RaśW ogłoszonym przez UNESCO Roku Grotowskiego i w 50-lecie powstania Teatru Laboratorium, polski pisarz i krytyk, współpracownik Jerzego Grotowskiego i współzałożyciel Teatru Laboratorium, Ludwik Flaszen jako tekst orędzia wskazał swój artykuł „ Dzień teatru – laurka z troską”, napisany w …1963 roku. Autor uznał bowiem, iż „w sposób zasadniczy to, co miałby do powiedzenia na ten temat, pozostaje niezmienne”.

O tekście przesłania mówi dla Wiadomości24.pl Kaja Stępkowska, rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego: - Flaszen uznał, iż jego obawy wyrażone w ’63 roku były uzasadnione i dziś może je tylko powtórzyć. Blisko pół wieku temu był świadkiem umniejszania roli teatru, zdominowanego przez inne media, tzn. kino i TV. Co prawda w tym tekście przewidywał, że fascynacja nimi minie i ludzie powrócą do teatru, ale z perspektywy czasu widać, że niezupełnie tak się stało – mówi Stępkowska.

W Polsce optymistyczny scenariusz Flaszena potwierdził się w latach 70. i pierwszej połowie lat 80. XX wieku. Polski teatr przeżywał wtedy prawdziwy renesans, jednak lata 90. postawiły przed nim nowe wyzwania. – Opinia Flaszena wynika nie tyle z przekonania, że teatr sobie nie poradzi, nawet w starciu z Internetem, ale raczej z obaw, że jako sztuka elitarna nie będzie umiał dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców – mówi Kaja Stępkowska. - Na fali zmian w latach 90. nastąpił ogromny rozwój sztuk plastycznych, kina, a teatr w porównaniu z nimi jakby został z tyłu – dodaje.

Święto ludzi teatru ustanowiono w Wiedniu na światowym kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Ma ono upamiętniać otwarcie Festiwalu Teatr Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku, ważnego wydarzenia kulturalno-polityczne, które zakończyło okres izolacji sztuki. Po raz pierwszy spotkały się wtedy w Paryżu teatry zza obu stron „żelaznej kurtyny”.

Każdy teatr w Polsce obchodzi Międzynarodowy Dzień Teatru (MDT) wg własnego scenariusza; wręczenie nagród artystom, spektakle premierowe, Dni Otwarte w teatrach – to tylko niektóre z możliwych tego dnia zdarzeń. I tak np. w Warszawie Emilian Kamiński otworzy drugą scenę o nazwie „Oficyna” w swoim Teatrze Kamienica, natomiast Teatr Dramatyczny zaprasza na godzinę 19 na otwartą próbę spektaklu Krystiana Lupy „Persona. Tryptyk Marilyn”.

Polski ośrodek ITI jak co roku przyznał też nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza za wybitne osiągnięcia w propagowaniu kultury teatralnej na świecie. Otrzymał ją Jacek Łumiński, twórca Śląskiego Teatru tańca w Bytomiu. W obchody MDT włącza się rokrocznie Instytut Teatralny, który w najbliższych dniach ogłosi nową akcję pt. „Lato w teatrze”. Będzie to propozycja teatralnych warsztatów wakacyjnych dla dzieci z ubogich rodzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.