Facebook Google+ Twitter

Lawina na Mount Evereście. 12 osób nie żyje, 3 poszukiwane

Wszystkie ofiary lawiny, która zeszła w piątek rano z najwyższego szczytu Ziemi to Nepalczycy - informują nepalskie władze. Na miejscu twa akcja ratownicza.

 / Fot. By Dnor (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0Rmf24 donosi, że lawina zeszła w piątek rano na lodowcu Khumbu, na obszarze położonym poniżej tzw. drugiego obozu.

Nepalskie władze poinformowały, że wszyscy uczestnicy wyjścia (15 osób), w tym również ofiary śmiertelne, to lokalni przewodnicy Szerpowie. 15 - osobowa ekipa wyszła w góry w piątek rano, w celu sprawdzenia poręczówki dla wspinaczy w drodze na Mount Everest.

Mount Everest, najwyższy szczyt Ziemi (8850 m.) położony jest w Himalajach, na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej. Od czasu pierwszego zdobycia szczytu w 1953 r. przez Edmunda Hillary'ego z Szerpą Tenzingiem Norgayem na wierzchołek dotarło ponad 3 tysiące osób. Podczas próby wejścia zginęło ponad 220. Pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, która zdobyła Mount Everest była Wanda Rutkiewicz w 1978 r.

Dzisiejsza katastrofa już teraz nazywana jest jedną z najtragiczniejszych. W historii aplinizmu jeszcze do wczoraj tym dniem był 10 maja 1996 r., kiedy w wyniku zejścia lawiny zginęło 8 osób.

Akcja ratunkowa wciąż trwa. Ekipy nie ustają w poszukiwaniu zaginionych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.