Facebook Google+ Twitter

Lawina porwała himalaistów na K2

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-03 11:40

Z Pakistanu nadeszły kolejne informacje na temat tragedii, która rozgrywa się na zboczach K2, drugiej pod względem wysokości góry świata. Oficer łącznikowy działającej w tym rejonie wyprawy koreańskiej potwierdził śmierć pięciu uczestników ekspedycji.

Za zaginionych uważa się także trzech uczestników wyprawy holenderskiej oraz jednego norweskiej. Ekspedycja koreańska działała na klasycznej drodze wejściowej na K2, znanej jako żebro Abruzzi. To właśnie w tym rejonie zeszła potężna lawina lodowa, która zniszczyła liny poręczowe ułatwiające wspinaczkę.

Według oficera łącznikowego wyprawy koreańskiej trzech Koreańczyków i dwóch Nepalczyków uczestniczących w wyprawie zostało porwanych przez lawinę. Lawina odcięła ponadto kilkunastu himalaistów, uczestników innych wypraw wspinających się granią południowo-wschodnią.

Z informacji z obozu bazowego znajdującego się pod K2 wynika, że odnaleziono dziewięciu uczestników tych wypraw i schodzą oni powoli w kierunku bazy. Ciągle nie ma kontaktu z czterema wspinaczami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oni także zostali porwani przez lawinę.

K2 uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych ośmiotysięczników. W roku 1986 zginęło tam trzynastu himalaistów, w tym Polacy - Dobrosława Miodowicz-Wolf, Tadeusz Piotrowski i Wojciech Wróż.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trzymajmy za nich kciuki! Niech wytrwają jak najdłużej..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.