Facebook Google+ Twitter

Łazienki Królewskie podrzędnym bazarkiem?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-09-17 10:40

Macki polskiego handlu obwoźnego znalazły nowe miejsce do stworzenia drugiego stadionu 10-lecia w Warszawie.

Korzystając z ostatnich ciepłych i słonecznych dni jesieni, postanowiłem wybrać się z moją ukochaną na spacer do Łazienek Królewskich. Miejsce spotkań i spacerów zakochanych, fotografujących się młodych par oraz rodzin z dziećmi. Czas tu spędzony pozwala oderwać się od betonowej codzienności i przez chwilęFoto: Tomasz Piwowarski poczuć łono natury, zieleni, przyrodę. Łazienki są odmienne od całej Warszawy. Mnóstwo tu oswojonych zwierzaków, pełnych zaufania, ponieważ w tym miejscu nikt nie ma ochoty i odwagi zrobić im krzywdy. Wszystko to powoduje, że miszkańcy Warszawy często odwiedzają Łazienki w weekendowe przedpołudnia.

Początek całkiem „niezły”...

 

Zaczęło się od problemu z zaparkowaniem samochodu. Nie mając innego wyjścia podporządkowałem się większości i łamiąc przepisy drogowe zaparkowałem za znakiem zakazu ruchu wszelkich pojazdów.

Foto: Tomasz PiwowarskiRuszyliśmy „na Łazienki”. Splecione dłonie, radosne uśmiechy, jednak myśl o mandacie i blokadzie na kole towarzyszyła mi przez cały spacer.

20 metrów przed wejściem dziwny dźwięk, "bryyy i bryyy i brryyy". Myślałem, że w pobliżu prowadzone są prace remontowe drogi. Nie! To był agregat prądotwórczy pana sprzedającego prażone bakalie. Obskurne stoisko, samochód dostawczy zaparkowany przy alejce... Nawet ochota na prażony słonecznik odeszła. Foto: Tomasz Piwowarski

 

Zaledwie 5 metrów dalej, na murku ogrodzenia Parku rozłożone stare książki i pan w sandałach z silnym odorkiem przepoconej koszulki polo. To jeszcze mógłbym przełknąć, bo literatura związana była z Łazienkami i ciekawymi miejscami stolicy.

Foto: Tomasz PiwowarskiPrawdziwą zniewagą dla estetyki i klimatu tego miejsca był stragan ustawiony tuż przed samym wejściem do Łazienek. Stoisko z butami! Stolik rozstawiony w odległości 2 metrów od bramy, a za nim starszy Pan otoczony stertą kartonów z napisem „made in china”. Mój nastrój zdechł ostatecznie. Pojawiła się irytacja.Foto: Tomasz Piwowarski

Rozumiem okolice stadionu, przejścia podziemne, drobne skrzyżowania, ale wejście do Łazienek, tuż pod wystawą fotografii „Warszawa z lotu orła” nie wydaje się miejscem odpowiednim na handel uliczny. Zastanawiałem się, czy na terenie Łazienek nie spotkam czegoś podobnego. Ostatni raz byłem tu dwa lata temu i widząc takie zmiany, spodziewałem się najgorszego. Okazało się jednak, że sam park, wolny jest od takich atrakcji.

Foto: Tomasz PiwowarskiFoto: Tomasz Piwowarski Po wrażeniach z dzisiejszego dnia, zastanawiam się, czy ta przedziwnie pojmowana polska "demokracja" wkracza już we wszystkie miejsca, które pozwalają wypocząć i uciec od codziennego zgiełku. Czy są jeszcze miejsca, w których nie spotka się akwizytorów, ulicznych handlarzy, straganów z majtkami, butami i innym towarem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.09.2006 09:02

Nie dostałem:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

a mandat dostałeś?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie takie miejsca, jak Królewskie Łazienki, trzeba chronić zawczasu przed zalewem właśnie handlu i reklam. Parki - odpoczynek, kościoły - modlitwa, centra handlowe - handel, ziemia uprawna - rolnictwo. Jak zaczynamy zapominać o głównych funkcjach pewnych miejsc, to prawie natychmiast pojawiają się zgrzyty i problemy, które chcemy, czy nie chcemy, to i tak odbijają się na naszym zdrowiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łyknijmy jedzenie i te ksiązki - ale kto kupuje w takim miejscu buty i (chyba to sa) ręczniki? Świetnie oddałes poczatkowa sielankowość - pisząc o ukochanej. Jestem kobietą, pewno dlatego łapią mnie za serce takie słowa, achhh!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na szczęsciei Łazienkom jeszcze daleko pod wzgledem handlowym do bazaru na Stadionie Dziesięciolecia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.