Facebook Google+ Twitter

Łazik Curiosity zacznie się "wgryzać" w Czerwoną Planetę

Łazik Curiosity, który pracuje na Marsie od sześciu miesięcy, ma już znaczący dorobek naukowy. Odkrył i pokazał światu na kolorowych zdjęciach krajobrazy, góry, koryto rzeki i kamyki rzeczne. Niebawem zacznie wiercić w skałach.

 / Fot. NASAMarsjański Curiosity jeszcze w tym tygodniu powinien podjąć pierwsze wiercenia w skałach. Naukowcy NASA rozpoczęli zdalnie uruchamiać niezbędny do tego celu sprzęt łazika. Łazik ma wbić swoje kosmiczne wiertło w bardzo stare skały, które zdaniem ekspertów, mają ponad trzy miliardy lat. Jeżeli to zadanie – podobnie jak wcześniejsze – uda się wykonać zgodnie z naukowym planem, możliwe będzie lepsze i dokładniejsze przeprowadzenie analizy warunków, w tym także obecności wody, jakie "panowały na Marsie w zamierzchłej przeszłości".

Eksperci NASA poinformowali wczoraj, że Curiosity jest już w zasadzie gotowy do rozpoczęcia wierceń w skałach Czerwonej Planety. Uruchomili niezbędną dla tego celu specjalną szczotkę, która dokonała oczyszczenia powierzchni gruntu (skał), w planowanym miejscu wykonania odwiertu - podaje polskieradio.pl.

Marsjańska szczotka to faktycznie "delikatna" szczoteczka, która ma nie tylko poważną rolę, ale i bardzo poważną nazwę: Urządzenie Usuwające Pył. Z wyglądu przypomina nieco "dwa końskie ogony, zrobione z drutu, z nierdzewnej stali". Instrumenty pokładowe poinformowały Ziemię, że "skromna" szczotka druciana, już odsłoniła "kilkucentymetrowy fragment powierzchni" skał, na Marsie.

Naukowcy NASA oczekują, że Curiosity wbije swoje kosmiczne wiertło w stare skały z zamierzchłej przeszłości, które powinny pomóc lepiej poznać historię Marsa, w tym nieznane dotąd szczegóły dotyczące obecności wody na planecie.

Curiosity pracuje na Marsie pół roku i ma już znaczące konto sporych naukowych osiągnięć. Odkrył między innymi i pokazał światu na kolorowych fotografiach o wysokiej rozdzielczości – tamtejsze krajobrazy, góry, koryto rzeki i uformowane przez wodę kamyki - Wiadomości24.pl. Natrafił także na ślady związków organicznych, które są niezbędne, jak też sprzyjające w istnieniu życia.

Wielkość odkrytych i sfotografowanych przez łazik kamyków, pozwala przypuszczać, że w widocznym na zdjęciu korycie, woda kiedyś płynęła w znacznych ilościach, z dość dużą prędkością - "jednego metra na sekundę i sięgała miejscami nawet do pasa" - powiedział dziennikarzom, William Dietrich z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który wraz z innymi ekspertami analizuje materiały przesyłane na Ziemię, przez Curiosity.

"Po raz pierwszy zobaczyliśmy żwir, który niosła na Marsie woda. Do tej pory mogliśmy tylko spekulować, co do rozmiarów koryta rzeki, teraz po porostu je zobaczyliśmy" - stwierdził William Dietrich, cytuje serwis wp.pl.

Wcześniejszy łazik Opportunity, działający na Marsie od 9 lat, przekazał naukowcom NASA na początku grudnia 2012 roku, sensacyjną informację, o kolejnych śladach wody - "i to wody czystej", która sprzyja życiu i nadaje się do życia - podaje serwis polskieradio.pl. Poprzednie amerykańskie misje badawcze dostarczyły NASA bardzo mocnych dowodów, zdobytych z orbity planety na to, że w zamierzchłej przeszłości na powierzchni Marsa była woda. Ze zdjęć wykonanych z orbity, wiadomo było jednak o istnieniu wody kwaśnej.

Z badań Curiosity wynika, że część powierzchni Czerwonej Planety, przypomina wulkaniczne piaski nadmorskich plaż Hawajów - Wiadomości24.pl. Wykazały to analizy pobranych próbek składu minerałów gleby planety, ściślej - marsjańskiego pyłu. Według NASA, analizę próbek dokonało wysokiej klasy urządzenie laboratoryjne, umieszczone na pokładzie łazika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.