Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŁCzK. U Poznańskiego zagrał ''Kwartet Śląski". Publiczność nie dopisała

Redakcja
Biuro Prasowe festiwalu Łódź Czterech Kultur
Pierwszego dnia festiwalu Łódź Czterech Kultur, od 17 łodzianie mogli oglądać wystawę prac Jacka Waltosia pod tytułem "Ludzie Czechowa". Półtorej godziny później w sali lustrzanej Pałacu Poznańskiego zagrał "Kwartet Śląski".

Szymon Krzeszowiec - pierwsze skrzypce, Arkadiusz Kubica - drugie skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka oraz Piotr Janosik - wiolonczela. To muzyczny skład, który uświetnił pierwszy muzyczny występ podczas festiwalu Łódź Czterech Kultur.

"Kwartet Śląski" powstał w roku 1978, a jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół dając ponad 1000 koncertów występował na takich festiwalach muzycznych jak m.in. Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Krakowie, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Berliner Musiktage, Festiwal de Saint-Denis w Paryżu czy Festiwal Muzyki Współczesnej Melos-Etos w Bratysławie.

- Co do Kwartetu Śląskiego, to dowiedziałem się, że wydają nową płytę, a na niej znajdują się utwory trzech kompozytorów idealnie wpisujących się w wielokulturowość Łodzi. Tak tłumaczył w wywiadzie ze mną zaproszenie śląskich muzyków, Bogdan Tosza dyrektor Miasta Dialogu.

Chodziło o utwory Szymona Laksa (więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau), Joachima Mendelsohna (zabitego w getcie warszawskim) oraz Romana Padlewskiego (zginął podczas Powstania Warszawskiego). Artyści zagrali m.in. Allegro moderato, Allegro giocoso, Moderato con spirito czy Allegro deciso. Koncert połączony był wraz z premierą płyty zespołu "Poland Abroad". Jak widać całościowy dobór muzyki idealnie wpisuje się w charakterystykę imprezy.

Bardziej zastanawiająca jest ilość osób na widowni. Na ponad 150 miejsc zajętych było zaledwie ponad 40. Być może na przykład mieszkańcy Warszawy bali się, że nie zdążą wrócić do domu. Koncert kończył się o 20.30 a ostatni pociąg do stolicy odjeżdżał o 21.01.

Tego wieczoru w halach Łódzkiego Centrum Filmowego odbyło się jeszcze widowisko teatralne "Czas terroru" na motywach "Róży" Stefana Żeromskiego. Prezentował je Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto