Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2377 miejsce

Le Guess Who? - Tajwan, Etiopia, Indie, Niger

Przygotowując się na festiwal Le Guess Who?, przygotowuję krótką listę najciekawszych, najdziwniejszych i miejmy nadzieję fenomenalnych na żywo artystów z tegorocznego lineupu.

 / Fot. lghOto one:

1. 貍貓 Aristophanes - SoundCloudowy rarytas: wyszukana w otchłaniach sieci przez Tajwańskiego MC Boutchera artystka, rezydentka Tajpeju, zaproszona niedawno do występu na nowej płycie Grimes. Efektem tej współpracy jest "SCREAM", z prowokacyjnym tekstem autorstwa Tajwanki. Myślę, że dziewczyny trafiły na siebie idealnie - co udowadnia teledysk, pokazujący raczej niestereotypowe kobiety, w różnych kształtach i rozmiarach, które tańczą w dziwny sposób do niepokojących liryków. Tak właśnie wygląda globalna sztuka transgresywnych, zbuntowanych artystek - wielojęzykowa, antypatriarchalna, przewracająca do góry nogami ikony świata, z którym walczy.
Podobno Aristophanes w swoich tekstach często nawiązuje do dzieł Marqueza, krytykuje kapitalizm. I podobno kolesie w Tajpej uważają, że nie potrafi rapować. Tymczasem po przesłuchaniu https://soundcloud.com/aristophanesmusic wrażenie, że da ona jeden z najlepszych koncertów festiwalu. Z połamanymi bitami prosto z Japonii i zmysłowym rapem.2. Z południa Sahary przyjeżdżają na festiwal muzyczki przedstawiające się jako https://sahelsounds.bandcamp.com/album/les-filles-de-illighadad. Nigerki dadzą trzy koncerty - w czwartek, piątek i sobotę. Będą to zarazem ich pierwsze występy poza ojczyzną.

A dla nas - dla miłośników etnicznych brzmień (choć tutaj nie będzie kompletnie inaczej, bo siostry z rodu Tuaregów co prawda sięgają po tradycję, ale podają ją w dużo subtelniejszej formie od ekstatycznych, złożonych orginałów), dla poszukiwaczy ciekawych instrumentów (tende Fatou), dla spragnionych posłuchania jednej z dwóch gitarzystek wśród Tuaregów, wreszcie dla tych, którzy podróżują z muzyką - będzie to być może pierwsze przeżycie Berberskiej twórczości na żywo? Podróż w nowe miejsce? Spotkanie z nieznaną tradycją? W każdym razie, polecam spróbować stawić się na miejscu.

3. Etopisko - holenderski wieczór zorganizowali The Ex, zapraszając na scenę Zerfu Demissie, kóry przez kwadrans zagra na tradycyjnej harfie begana tuż przed tym, jak The Ex z https://www.youtube.com/watch?v=egirLSKNx4U przejmą pałeczkę na kolejne dwie godziny. Pięcioosobowa grupa z Addis Abeby przywozi ze sobą etniczne instrumenty - kirar, kobero, masenko, tradycyjny etiopski taniec w wykonaniu Melaku Belaya, narodowej sławy i jednej z ciekawszych postaci na etiopskiej scenie kulturalnej. Jak ten eksperyment, odgrywany nie po raz pierwszy, wypadnie na żywo w połączeniu z ekstatycznym punkiem The Ex, bardzom ciekawa.

4. Na koniec zaglądamy do serca Azji - Indii. https://www.youtube.com/watch?v=dZo2HYneUIw to dosłownie siostry grające na mandolinach i interpretujące na nich tradycję muzyki karnatyckiej (w której mandoliny nie są typowym instrumentem). Przyznaję, że niewiele wiem o muzyce południowych Indii, ale koncertowe nagrania sióstr pasują do stereotypowego wyobrażenia transowej egzotyki. Granej w doprawdy zawrotnym tempie.

Le Guess Who? w Utrechcie 10-14 listopada. Do zobaczenia na miejscu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.