Facebook Google+ Twitter

"Le Monde": Premier Belgii został wybrany prezydentem UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-19 19:43

Francuski dziennik "Le Monde" twierdzi, że premier Belgii Herman van Rompuy został już wybrany na prezydenta Unii Europejskiej. Według gazety, szefową unijnej dyplomacji będzie Brytyjka Catherine Ashton.

Brak oficjalnego potwierdzenia tych doniesień. Nieoficjalnie wiadomo, że van Rompuy i Ashton mają największe poparcie wśród europejskich przywódców, a ich wybór na wyżej wymienione stanowiska jest niemal pewny.

Aprobatę dla tych kandydatów wyraziła już przewodnicząca obecnie w pracach Wspólnoty Szwecja. Kraj ten oficjalnie zaproponował na szczycie kandydaturę belgijskiego szefa rządu na prezydenta Unii.
Wcześniej premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zaakceptował, że jego poprzednik Tony Blair nie ma szans w ubieganiu się o stanowisko prezydenta Wspólnoty.

Szef brytyjskiego rządu poparł jednak wspomnianą kandydaturę Ashton na stanowisko Wysokiego Przedstawiciela ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Wraz z Brownem poparcia obecnej komisarz Unii Europejskiej do spraw handlu udzielili jednogłośne pozostali centrolewicowi przywódcy europejscy. Liderzy ośmiu socjalistycznych rządów dyskutowali dziś o tej sprawie na szczycie UE w Brukseli.

Przywódcy 27 państw Wspólnoty debatują w stolicy Belgii nad tym, komu przypadną dwa najważniejsze w UE stanowiska, które wprowadził niedawno ratyfikowany traktat lizboński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.