Facebook Google+ Twitter

Leasing po pierwszym półroczu 2009 - powiew optymizmu?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-31 13:03

Zdaniem Związku Polskiego Leasingu branża leasingowa w pierwszym półroczu 2009 roku sięgnęła dna. Wszystko wskazuje jednak na to, że może być już tylko lepiej.

W dniu 30 lipca 2009 r. odbyła się konferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu, podsumowująca pierwsze półrocze 2009 r. Spotkanie nie dotyczyło jedynie prezentacji danych statystycznych, ale rozszerzone było również o analizę otoczenia gospodarczego oraz prognozy dotyczące przyszłości.

Trochę dobrego

Andrzej Krzemiński, przewodniczący związku, otworzył konferencję stwierdzeniem, że branża leasingowa sięgnęła dna. Brzmi groźnie, ale za tymi słowami kryje się optymizm. Należy spodziewać się, że może być już tylko lepiej. Nie można mieć pewności kiedy dokładnie odbijemy się od wspomnianego dna, jednak zauważalne wzrosty wyników powinny być widoczne już w pierwszym kwartale 2010 roku.

Wpływ na to mają, poprawiające nastroje, wskaźniki dotyczące zarówno gospodarki globalnej, jak i strefy Euro, w tym największego odbiorcy naszego eksportu, Niemiec. Branża leasingowa, której gros klientów stanowi sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest swoistym barometrem nastrojów gospodarczych. Pierwsza reaguje na znamiona kryzysu i pierwsza odczuwa inwestycyjne przyspieszenie. Dlatego ZPL prognozuje wzrost rynku leasingowego już w 2010 o 6,8 proc.

Trochę złego

Pomimo optymistycznych nastrojów wśród przedstawicieli ZPL, nie da się jednak nie zauważyć, robiących przygnębiające wrażenie, danych podsumowujących pierwsze półrocze 2009 roku.
W stosunku do pierwszej połowy 2008 branża zanotowała spadek wartości nowo zawartych umów o 38,3 proc. (-40,4 proc. ruchomości). Najgorzej wygląda ciężki transport ze spadkiem 65,7 proc.

Wzrosła też ilość zagrożonych i wypowiedzianych umów leasingowych. Przedstawiciele związku uspokajają jednak, że nie są to dramatyczne liczby, aczkolwiek nie ujęli ich w oficjalnych danych i uchylili się od podawania dokładnych wartości. Ich zdaniem problematyczne umowy nie przekraczają jednak około 15 proc. wszystkich obsługiwanych umów.

Z tego też powodu ZPL zapewnia, że firmy leasingowe, członkowie związku, pomimo załamania rynku, znajdują się w bardzo dobrej kondycji finansowej. Żadna z firm nie musi podejmować działań "ratunkowych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.