Facebook Google+ Twitter

Łeba. Akcja: piasek do wzięcia!

Łeba poszukuje amatorów morskiego piasku. Ma go w nadmiarze, więc oferuje go niemal za darmo. Do nadmorskiego kurortu warto zatem przyjechać ciężarówką.

Plaża w Łebie / Fot. Wikipedia Ruchome piaski są atrakcją Łeby. Dla niej przyjeżdżają turyści, lecz piasek okazuje się też przekleństwem miasta. Jest go zbyt wiele, więc utrudnia żeglugę. Niesiony wiatrem północnym i północno-zachodnim zasypuje kanał portowy.

Piasek naturalnie jest przesypywany z Wydm w Słowińskim Parku Narodowym do morza, a następnie wypłukiwany na zachodnią stronę plaży w Łebie. W następnej kolejności dzięki częstym wiatrom przedostaje się on do kanału, co powoduje spłycanie kanału i konieczność pogłębiania wejścia do portu.

Już trzeci rok z rzędu Łeba rozdaje piasek każdemu, kto zapewni sobie transport. Przez wszystkie lata edycji akcji rozdano już 300 ton piasku. Jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb, bo ma jeszcze 40 tysięcy ton. Mogłaby z tego powstać niejedna plaża.

Z akcji chętnie korzystają prywatne osoby. Ludzie biorą piasek do piaskownic. Urządzają też sobie małe plaże w ogródkach. Jedyna gmina, która skorzystała z oferty Łeby, to Deszczno. Jej wójt urządził dla dzieci duży plac zabaw. Opłata skarbowa za pobór plażowego piasku wynosi 82 złote. Wystarczy złożyć wniosek do Urzędu Morskiego w Słupsku, wnieść opłatę i zabrać piasku tyle, ile dusza zapragnie. Z opłaty skarbowej zwolnione są jednak gminy.

Urzędnicy przekonują, że pod względem jakości piasek z Łeby jest bardzo dobry: ma jasną barwę oraz niezwykły drobny i krystaliczny kształt. Doskonale może służyć do tworzenia boisk i placów zabaw dla dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Myślę, że inicjatywa godna szerszego rozpropagowania. Dziękuję za ciekawe wieści Adrianno, choć mnie akurat piasek się nie przyda:) mogę ogłaszać przez Fb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała akcja ... ile osób może się nacieszyć pięknym białym piaskiem. Super pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.