Facebook Google+ Twitter

Łeba. Akcja: piasek do wzięcia!

Łeba poszukuje amatorów morskiego piasku. Ma go w nadmiarze, więc oferuje go niemal za darmo. Do nadmorskiego kurortu warto zatem przyjechać ciężarówką.

Plaża w Łebie / Fot. Wikipedia Ruchome piaski są atrakcją Łeby. Dla niej przyjeżdżają turyści, lecz piasek okazuje się też przekleństwem miasta. Jest go zbyt wiele, więc utrudnia żeglugę. Niesiony wiatrem północnym i północno-zachodnim zasypuje kanał portowy.

Piasek naturalnie jest przesypywany z Wydm w Słowińskim Parku Narodowym do morza, a następnie wypłukiwany na zachodnią stronę plaży w Łebie. W następnej kolejności dzięki częstym wiatrom przedostaje się on do kanału, co powoduje spłycanie kanału i konieczność pogłębiania wejścia do portu.

Już trzeci rok z rzędu Łeba rozdaje piasek każdemu, kto zapewni sobie transport. Przez wszystkie lata edycji akcji rozdano już 300 ton piasku. Jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb, bo ma jeszcze 40 tysięcy ton. Mogłaby z tego powstać niejedna plaża.

Z akcji chętnie korzystają prywatne osoby. Ludzie biorą piasek do piaskownic. Urządzają też sobie małe plaże w ogródkach. Jedyna gmina, która skorzystała z oferty Łeby, to Deszczno. Jej wójt urządził dla dzieci duży plac zabaw. Opłata skarbowa za pobór plażowego piasku wynosi 82 złote. Wystarczy złożyć wniosek do Urzędu Morskiego w Słupsku, wnieść opłatę i zabrać piasku tyle, ile dusza zapragnie. Z opłaty skarbowej zwolnione są jednak gminy.

Urzędnicy przekonują, że pod względem jakości piasek z Łeby jest bardzo dobry: ma jasną barwę oraz niezwykły drobny i krystaliczny kształt. Doskonale może służyć do tworzenia boisk i placów zabaw dla dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Myślę, że inicjatywa godna szerszego rozpropagowania. Dziękuję za ciekawe wieści Adrianno, choć mnie akurat piasek się nie przyda:) mogę ogłaszać przez Fb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała akcja ... ile osób może się nacieszyć pięknym białym piaskiem. Super pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.