Facebook Google+ Twitter

Lech Emfazy Stefański odszedł do swych przodków w Nawii

21 grudnia do swoich zmarłych przodków w Nawii dołączył Lech Emfazy Stefański - pisarz, publicysta, tłumacz, aktor i reżyser, uczestnik powstania warszawskiego, psychotronik, rodzimowierca i jeden z założycieli Rodzimego Kościoła Polskiego.

Lech Emfazy Stefański, Warszawa, 15 czerwca 2008 r. / Fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl - za Wikipedią na licencji uznania autorstwaLech Stefański podczas II wojny światowej i okupacji ukończył naukę w zawodowej szkole chemicznej. W szeregach Armii Krajowej brał udział w powstaniu warszawskim. To wtedy powstał jego pseudonim, a następnie formalnie przyjęte przez niego drugie imię Emfazy. Po wojnie ukończył wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Wraz z Mironem Białoszewskim w latach 1954-1955 współtworzył awangardowy "Teatr na Tarczyńskiej". Był również pracownikiem tygodnika "Po prostu". Pisał książki, artykuły, scenariusze, a także tłumaczył poezje i prozę. Reżyserował widowiska i spektakle...

W swoim życiu szczególnie wiele czasu poświęcał badaniu zjawisk psychotronicznych (których dotyczyła część jego publikacji), tzw. współczesnemu szamanizmowi. Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich parapsychologów, współtworzył Polskie Towarzystwo Psychotroniczne oraz grupę ATHANOR, których był aktywnym działaczem.

Wiele swojego czasu poświęcał również słowiańskiej rodzimej wierze, czego wynikiem była m.in. rejestracja w 1995 roku najstarszego współcześnie istniejącego i czynnie działającego rodzimowierczego związku wyznaniowego - Rodzimego Kościoła Polskiego. Był jego wieloletnim głównym Ofiarnikiem oraz członkiem Rady Związku.

Zmarł 21 grudnia 2010 roku w Załubicach, przeżywszy 82 lata…

Część jego pamięci...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

K.Brodnicka-Liżewska
  • K.Brodnicka-Liżewska
  • 21.04.2011 01:40

(*)

Komentarz został ukrytyrozwiń
A
  • A
  • 30.12.2010 18:52

Ten gość mnie zahipnotyzował i wiedza wchodziła jak na dopalaczu :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

[']

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.