Facebook Google+ Twitter

Lech Kaczyński chce sobie przedłużyć kadencję do 7 lat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-22 17:25

Wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat zaproponował Lech Kaczyński w liście do uczestników 51. Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego, który odbył się na Uniwersytecie Warszawskim.

Prezydent dodał, że zmiana ta wymagałaby jednoczesnego wykluczenia możliwości ponownego wyboru tej samej osoby na ten urząd.

Konstytucjonalista profesor Piotr Winczorek uważa, że prezydent nie miał na myśli wydłużenia obecnej kadencji. Chodzić zatem może o zbliżającą się kadencję albo o następne. Proponowane zmiany zdaniem prezydenta, byłyby korzystne ze względu na funkcjonujący w Polsce system wielopartyjny.

Profesor Winczorek przypomniał, że wprowadzenie 7-letniej kadencji prezydenta jest znane w historii demokracji. Taką możliwość przewidywała między innymi polska konstytucja z 1935 roku. Profesor Winczorek podkreślił jednocześnie, że od siedmioletniej kadencji odeszli Francuzi, którzy skrócili okres urzędowania prezydenta do 5 lat.

W liście do konstytucjonalistów Lech Kaczyński podkreślił, że kardynalne znacznie dla funkcjonowania państwa ma podział i równowaga władz. Zwrócił uwagę, że punktem odniesienia dla instytucji stanowiących prawo powinien być system „rządów umiarkowanych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.