Facebook Google+ Twitter

Lech Kaczyński i Angela Merkel spotkają się na Helu

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-03-13 07:35

Wczoraj Lech Kaczyński był w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej, w piątek przyjedzie na Hel. Potwierdziły się doniesienia „Dziennika Bałtyckiego“: do spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel dojdzie w najbliższy piątek w Helu. W słynnej, ukrytej w nadmorskich lasach rezydencji, prowadzone będą rozmowy m.in. o unijnym traktacie konstytucyjnym.

Najpierw doniesienia o utrzymywanym do tej pory w tajemnicy miejscu spotkania udało nam się potwierdzić w samym Helu.


- W rezydencji trwają przygotowania do przyjęcia ważnych gości - usłyszeliśmy. - Pani kanclerz ma przyjechać w piątek wieczorem i zostać do sobotniego południa.
Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta wczoraj rano, nie podając miejsca ani terminu spotkania, przekazało tylko, że będzie ono zamknięte dla mediów. To akurat żadna nowość, bo nigdy, ani za prezydenta Kaczyńskiego, ani za Aleksandra Kwaśniewskiego, dziennikarze nie byli wpuszczani do rezydencji, gdy była tu głowa państwa. Ani nawet informowani z wyprzedzeniem o prezydenckiej wizycie. Po południu kancelaria zrobiła jednak wyłom w tej tradycji. - Spotkanie z kanclerz Angelą Merkel odbędzie się w piątek wieczorem w helskiej rezydencji - poinformowano nas już oficjalnie w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta.


Rozmowy na szczycie odbywać się będą w nowoczesnym centrum reprezentacyjno-konferencyjnym. A dla wytchnienia, oprócz spaceru brzegiem Zatoki Puckiej, prezydent Kaczyński może zaproponować kanclerz Merkel podziwianie okolicy z przypominającej latarnię morską wieży Panorama. Prezydent RP i jego rodzina mieszkają w helskim ośrodku w willi. Druga willa przeznaczona jest właśnie dla oficjalnych gości. Członkowie delegacji mają do dyspozycji budynek hotelowy.

Szczyt w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej nie zostanie sprowadzona do rangi filii warszawskiego Uniwersytetu Obrony Narodowej. Nadal będzie autonomiczną uczelnią. Tak zapowiedział Aleksander Szczygło, minister obrony narodowej, podczas wczorajszej odprawy kadry kierowniczej MON i dowództwa sił zbrojnych RP, która odbyła się w gdyńskiej AMW.
- Nad przyszłością AMW zastanawiają się pracownicy komisji, którą powołałem - mówił minister Szczygło. - Szkoła z tak ogromnymi tradycjami nie zostanie zlikwidowana, ale też nie będzie funkcjonować w obecnym kształcie.

W odprawie, która po raz pierwszy odbyła się w Gdyni, uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego WP, Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, i Marek Jurek, marszałek Sejmu.
- Musimy zapewnić godziwe wynagrodzenie dla przyszłych żołnierzy zawodowych, bo inaczej będzie trudno zapełnić szeregi wojska - mówił prezydent.
Prezydent zapowiedział, że polscy żołnierze nadal będą uczestniczyć w misji w Iraku i Afganistanie.

Krzysztof Miśdzioł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.