Facebook Google+ Twitter

Lech Kaczyński na VIII zjeździe Gnieźnieńskim o sporze, rodzinie, tolerancji...

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-12 20:50

Lech Kaczyński wskazał na szczególną rolę Polski w odbudowie roli rodziny w Europie. Prezydent wygłosił przesłanie do uczestników VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Do niedzieli o kondycji rodziny w Polsce i Europie dyskutować będą przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, muzułmanów i Żydów, politycy, ekonomiści, ludzie kultury i mediów.

Nawiązując do hasła zjazdu, Lech Kaczyński zaznaczył, że rodzina może stać się nadzieją Europy, jeśli zostanie odbudowana jej tradycyjna pozycja. Zaznaczył, że Polska ma w tym zakresie specjalną misję w Europie, bowiem w naszym kraju kryzys rodziny jest zdecydowanie mniejszy niż jakimkolwiek innym europejskim kraju.

Lech Kaczyński powiedział też, że związki homoseksualne mają prawo do tolerancji, ale nie mogą nazywać się rodziną. Prezydent podkreślił, że tylko w związkach mężczyzny i kobiety mogą rodzić się dzieci i być wychowywane.

Prymas Polski arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński tłumaczył, że definicja rodziny jako związku mężczyzny i kobiety nakierowanego na przyjęcie dzieci i wychowanie przyszłych pokoleń wynika z Objawienia biblijnego.

Arcybiskup przypomniał, że w rozumieniu Biblii człowiek jest istotą płciowo zróżnicowaną i przynosi płeć jako jeden z elementów swojej własnej tożsamości. Dodał, że dopiero dwie płci zestawione razem stanowią pełną całość tego co można by nazwać człowieczeństwem.

Redaktor Naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski podkreślił, że prawidłowe rozumienie rodziny jest ważnym dobrem społecznym i zakwestionowanie jej dotychczasowego statusu grozi bardzo złymi skutkami dla całej społeczności.

Natomiast zdaniem pomocniczego biskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka w Europie jest możliwa "kontrewolucja" tradycyjnego modelu rodziny. Ksiądz biskup przypomniał, że niedawno ulicami Madrytu przeszło w marszu w obronie rodziny ponad milion osób. Nawiązując do antyrodzinnej polityki obecnego hiszpańskiego rządu, biskup Polak powiedział: "Można robić pewne sztuczne próby, ale one są wbrew człowiekowi, wbrew rodzinie dlatego ostatecznie ludzie protestują przeciwko temu".

Socjolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego doktor Wojciech Muszyński podkreślił, powołujac się na badania, że większość Polaków wciąż widzi w rodzinie ogromny potencjał. Socjolog dodał, że rodzina daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa.

Trzydniowy zjazd ma być promocją tradycyjnego modelu rodziny. Organizatorzy zjazdu spodziewają się około 600 gości, w tym 90 z krajów byłego ZSRR. Patronem medialnym Zjazdu Gnieźnieńskiego jest Polskie Radio.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.