Facebook Google+ Twitter

Lech Kaczyński: Polska powinna być członkiem grupy G-20

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-02 23:00

Lech Kaczyński uważa, że Polska powinna być członkiem grupy G-20. Na corocznym spotkaniu z Korpusem Dyplomatycznym podkreślił, że według naszych obliczeń nasz kraj jest 18. gospodarką na świecie.

"Nie będę, nie zamierzam jako prezydent Rzeczypospolitej owijać tu spraw w bawełnę, miejsce mojego kraju jest w G-20", mówił Lech Kaczyński. W opinii prezydenta, jest to postulat wynikający z rozmiarów polskiej gospodarki, ale także z tego, że jesteśmy największym krajem, który przeżył historię transformacji.

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślił, że rok 2009 był ważny dla Unii Europejskiej. Po wielu latach starań wszedł w życie Traktat Lizboński. W opinii Lecha Kaczyńskiego, Unia Europejska nie jest i nic nie wskazuje na to, by mogła być federacją. Choć niektóre kwestie, jak na przykład rynek pracy czy usług, wymagają pogłębionej integracji. Zdaniem prezydenta, najbliższe dwa, trzy lata odpowiedzą nam na pytanie, czym tak naprawdę jest Traktat Lizboński.

W opinii prezydenta, większego zaangażowania zarówno ze strony Polski, jak i Stanów Zjednoczonych wymaga Afganistan. I to nie chodzi tylko o sytuację w tym kraju, ale także o stabilizację w całym regionie. "Polskie zaangażowanie, niezależnie od sytuacji finansowej musi się zwiększyć", powiedział prezydent.

Lech Kaczyński podkreślił, że jest za tym, by zarówno Unia Europejska jak i Pakt Północnoatlantycki rozszerzały sie o kolejne kraje. W przeciwieństwie do lat ubiegłych prezydent nie poświęcił części swojego przemówienia relacjom polsko-rosyjskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.