Facebook Google+ Twitter

Lech Kaczyński: Rząd Mazowieckiego miał wyjątkowe znaczenie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-11 10:25

Powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego było wielkim krokiem do wprowadzenia w Polsce demokracji - napisał w liście do uczestników uroczystości 20-lecia powołania pierwszego niekomunistycznego rządu, prezydent Lech Kaczyński.

"Do dziś czuję satysfakcję, że mogłem uczestniczyć w tym przełomowym przedsięwzięciu" - odczytał słowa głowy państwa szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Jak zauważa Lech Kaczyński, początki III Rzeczypospolitej wciąż budzą żywe spory polityków i historyków. Prezydent zaznaczył jednak, że to naturalne. "Narodowa debata o wielkich wydarzeniach musi być ważna, budzić emocje i trwać długo" - napisał Lech Kaczyński.

Prezydent zaznaczył, że pomimo za wolnego - jego zdaniem - tempa zmian politycznych - rząd Mazowieckiego miał wyjątkowe znaczenie. "Oznaczał zmianę formuły przyjętej przy Okrągłym Stole i wielki krok ku pełnej demokracji" - podkreślił Lech Kaczyński. Dodał w piśmie, że "12 września 1989 roku był wielkim krokiem we właściwą stronę - ku niepodległości, demokracji, gospodarce rynkowej, NATO i Unii Europejskiej".

Prezydent jest przekonany, że "tamten rząd i jego premier Tadeusz Mazowiecki pozostaną znaczącymi symbolami wielkich i złożonych czasów, czasów wielkiego przełomu i wielkich nadziei". Lech Kaczyński nie mógł się dziś osobiście pojawić w Sejmie na uroczystościach. Przebywa obecnie na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Gdyni.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego powołano 12 września 1989 roku. Wcześniej w Sejmie marszałek Bronisław Komorowski odczytał przyjętą wczoraj uchwałę, upamiętniającą to wydarzenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.