Facebook Google+ Twitter

Lech Kaczyński. W dwa lata po katastrofie o prezydenturze

Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 10 kwietnia zginął pod Smoleńskiem, dwa lata po jego śmierci oceniają politycy i publicyści. Jaki polityk wyłania się z ich opinii?

Sonda

Lech Kaczyński był...

http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zdjecia-i-pliki-do-pobrania/zdjecia-z-prezydentury-lecha-kaczynskiego/zdjecia-prezydenta-lecha-kaczynskiego/ / Fot. prezydent.plDwa lata po katastrofie smoleńskiej zastanawiają się, co przyniosła Polsce polityka prowadzona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdania są podzielone. Sam rok temu pisałem dla Wiadomości24.pl: "Lech Kaczyński był politykiem idei, miał wielkie wizje, do których próbował przekonać społeczeństwo.

Jarosław Kaczyński powinien odwoływać się do programu swojego brata. Choć na pewno przez niektóre środowiska zostanie mu to poczytane za wykorzystanie tragedii do celów politycznych. Ale przecież oderwanie byłego premiera od śp. pamięci prezydenta byłoby chyba czymś nierealnym. Nieodwołanie się w ogóle do spuścizny brata - to rodziłoby pytanie o istotę programu PiS-u" (9 kwietnia 2011). A jak dziś jest oceniany prezydent i prowadzona przez niego polityka?

"On sam dostrzegał logikę swojej sytuacji. i ta świadomość już za życia nadał jego prezydenturze dramatyczny rys. Bo Lech Kaczyński nie był Dyzmą, nie był karierowiczem beztrosko napawającym się własna pozycją. On naprawdę chciał Polsce dużo dać. Jednak niczego dać jej nie potrafił"
Robert Krasowski, publicysta,"Polityka", nr 14 (2853)

"Nie rozmawiało się z nim o twardej polityce. Od niej był Jarosław. Z Leszkiem się gawędziło. Najczęściej o życiu. Uwielbiał spotkania z Tuskiem, miał do niego wręcz słabość"
Adam Bielan, europoseł, były polityk PiS, "Newsweek", nr 14/2012

"Stwierdzenie, że Lech Kaczyński był najlepszym prezydentem III RP, nie oddaje mu sprawiedliwości. Nie miał specjalnej konkurencji. Natomiast dopiero z perspektywy czasu widać, że jego niedokończona kadencja pozwoliła mu, pomimo skrajnie niesprzyjających okoliczności, dużo osiągnąć i daje podstawy, aby uznać go za, być może, najwybitniejszego męża stanu działającego w III RP"
Bronisław Wildstein, publicysta, "Gazeta Polska Codziennie", 7 - 9 kwietnia 2012

"Miał wizję i plan, które konsekwentnie realizował. W dzisiejszych realiach atak na politykę mojego ojca może być niewątpliwie poczytany za hołd składany przez partyjniaków z mediów obecnemu prezydentowi i uprawianej przez niego polityce"
Marta Kaczyńska, córka prezydenta, "Gazeta Polska Codziennie", 7-9 kwietnia 2012

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

XZjByhRxRmlpgyirlXp
  • XZjByhRxRmlpgyirlXp
  • 01.05.2012 11:47

Martwię się, że następnym może być Boni i to jeszcze przed wymaorbi. W przyrodzie, a zwłaszcza w polityce nic się nie dzieje bez przyczyny. Obym nie miał racji, że PO chce uciec do przodu promocją nowego premiera i tak przetrwać ten wyborczy, ciężki czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Smoleńsk_10.04.2012
  • Smoleńsk_10.04.2012
  • 11.04.2012 17:57

www.smolensktajemnice.ubf.pl zapraszam i tam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tylko_Leszek
  • Tylko_Leszek
  • 10.04.2012 22:47

do ass44 Jeśli Ci chodzi i "zasługę" dla Narodu Polskiego naszego św.p Lecha Kaczyńskiego to już Ci piszę bo najwyrazniej odcieli Ci prąd albo nie opłaciłeś książeczki rtv:) np. Niemcy upomnieli się o swoje ziemie to nasz Prezydent wystawił im rachunek za Warszawę zniszczoną;)to 1 . Jako jedyny z naszych Prezydentów prowadził twardą politykę zagraniczną;) to 2 .a po 3 nie właził w tyłek Niemcom Ruskim czy Brukseli ( w przeciwieństwie do obecnego i Polskiego rządu)masz trzy i naciesz oko a jak mało to poczytaj w sieci;) prawdziwy Patriota!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 10.04.2012 14:54

krótko.. prezydentura kaczynskiego była fatalna..

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 10.04.2012 14:19

I tu jest cały pies pogrzebany . Nie chodzi o rocznicę , katastrofę ale walka o mit prezydentury Lecha Kaczyńskiego . Jarosław jest zbyt wytrawnym politykiem aby nie zdawał sobie sprawy , że brat nie sprawdził się politycznie . Ta walka słowna , marsze , pochodnie ma wmawiać ludziom jaki był i idealizować jego prezydenturę. To jest walka o strony w historii , których niestety nie da się zapisać pozytywnie. Faktycznym prezydentem był Jarosław i to on psuł wizerunek brata bo jego decyzje były konfrontacyjne i nieprzemyślane. Tak i dziś w drugą rocznicę tragedii mamy festiwal populizmu , polityki , teorii spiskowych . Na tym Kaczyński chce budować przyszłość Polski ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojsik
  • wojsik
  • 10.04.2012 11:14

Dla rosyjskich władz śmierć niecałej setki osób i to na dodatek obcokrajocwców to tylko EPIZOD w historii Wielkiej Rosji.Np.gdy spytano się Stalina, czemu Rosjanie pędzą pod ogniem kaemów całe [karne] kompanie wojska na niemieckie pola minowe i nazywają to rozpoznaniem walką,odpowiedział- U NAS LUDZI MNOGO !!! A gdy w latach 60 -tych ub. w. trzęsinie ziemi w Azerbejdżanie zabiło 40 tys, osób świat o tym nawet się nie dowiedział. A Czernobyl,gdyby kierunek wiatru,który wiał od Czernobyla w kierunku Skandynawi i Europy Zach. i pierestrojka w Rosji o katastrofie elektrowni atomowej nikt by nie słyszał. A tragedia w Biesłaniu czy teatru na Dubrowce czy OP Kursk [Putin nawet urlopu nie przerwał] wyrażnie wskazuje na stosunek do własnych obywateli a co dopiero do cudzoziemców..

Komentarz został ukrytyrozwiń
edwin
  • edwin
  • 10.04.2012 09:45

Lech Kaczyński w dwa lata po katastrofie - wiecznie żywy jak Lenin albo Stalin ! A jak był żywy robił wrażenie nieżywego ! Takie rozlazłe, nieudaczne indywidum, ale wolałełem to dziwactwo, od obecnego prezydenta nam panującego, choć ten jest ładny i ma śliczną żonę tak jak on zwinną ! Nic to że wyglądają jak dwa hipopotamy, Oni są wielcy ! Fantomy ! Pozostały póki co Jarosław (jak sam mawia: przypadkiem brat prezydenta) dostarczy nam jeszcze wielu szaleńczych teorii. Żal tylko normalnych rodzin starających przeżyć stratę bliskich w ciszy i spokoju ! Tym serdecznie współczuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń
hammer2
  • hammer2
  • 10.04.2012 09:19

zginal tragicznie ale to nie powod do idealizowania jego postaci-a to Jaro z Pisem stara sie zrobic-czyli wciskanie ludziom glupoty jak UBecja. żal mi go jako czlowieka bo kazdy ma prawo do zycia ale nie róbcie z niego Mesjasza.Byl politykiem podatnym na maniakalna chec wladzy brata,malo zdecydowany i konsekwentny. podlegly Jarusiowi i tyle

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jonasz
  • Jonasz
  • 10.04.2012 08:56

Jakim trzeba być zwyrodnialcem, jak trzeba mieć sprany mózg aby kalać pamięć 96 naszych rodaków w tym naszego prezydenta i generalicję wszystkich sił zbrojnych.Ktoś kto mówi źle choćby o jednym uczestniku tej tragicznej w skutkach pielgrzymki mającej na celu uczczenie pamięci pomordowanych rodaków w Katyniu nie
może mowić że jest Polakiem.Mówienie że mamy dość Smoleńska świadczy o głupocie i niskim poczuciu wartości.Ja wiem,że Rosji wojny nie wypowiemy,ale jeżeli był to zamach, a można tak sądzić choćby po mataczeniu wyjaśnienia przyczyn, niepowołaniu komisji międzynarodowej, zatrzymaniu wraku samolotu, czarnych skrzynek i innych dowodow .Świat powinien poznać prawdę.Niech nas Tusk czy Sikorski nie straszy Rosją oni i tak zrobią co zechcą, a w świat poszła wiadomość o pijanym generale ktory pilotował samolot oraz niedouczonych pilotach.Rząd powinien po tej tragedi podać się do dymisji a jeżeli tego nie zrobił powinniśmy ich zmusić. Tak jak powiedzialem Rosji wojny nie wypowiemy ale u siebie powinniśmy zrobić porzadek.Zdrajcy i mordercy powinni ponieść należytą karę.Naród jest rozgoryczony minęły dwa lata i co i nic.W Polsce nie ma polskiego rządu,kto rządzi odpowiedzcie sobie sami!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
AS44
  • AS44
  • 10.04.2012 08:34

niech ktoś wymieni jedną konkretną zasługę Lecha dla Polski - bo nikomu w artykule się to nie udało..... ja - Też nie potrafię. . . :-)