Facebook Google+ Twitter

Lech Kaczyński wręczył nominacje generalskie i przyznał odznaczenia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-03 11:07

W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie prezydent wręczył nominacje generalskie siedmiu oficerom Wojska Polskiego. Ponadto Lech Kaczyński odznaczył Orderem Orła Białego Jana Olszewskiego, premiera Rzeczpospolitej w latach 1991 - 1992.

Jan Olszewski, doradca prezydenta do spraw politycznych, były członek Trybunału Stanu, był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w PRL.

Wiceadmirał Tomasz Mathea został nominowany na stopień admirała floty, a kontradmirał Waldemar Głuszko awansował do stopnia wiceadmirała.
Na kontradmirałów nominację dostali: komandor Krzysztof Teryfter i komandor Marian Jan Ambroziak. Na stopień generała dywizji zostali mianowani generałowie brygady Mieczysław Gocuł i Romuald Ratajczak, a stopień generała otrzymał pułkownik Grzegorz Sodolski.
Minister obrony narodowej wręczył nominowanym pamiątkowe szable.

Lech Kaczyński powiedział, że Polska powinna bardziej zaangażować się w wojskowe misje zagraniczne. Prezydent zauważył, że od tego zależy prestiż naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Prezydent dodał, że w niepodległej Polsce zapominano o wielu osobach, które przyczyniły się do obalenia komunizmu i zbudowania suwerennego kraju. Lech Kaczyński wręczył odznaczenia wielu opozycjonistom, represjonowanym przez reżim komunistyczny i ich sądowym obrońcom, w tym adwokatom stanu wojennego - między innymi Zofii Adamowicz, Joannie Boguckiej - Skowrońskiej i Andrzejowi Tomaszewskiemu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.