Facebook Google+ Twitter

Lech Majewski - człowiek renesansu

Malarz, poeta, pisarz, scenarzysta, fotograf, a przede wszystkim wybitny reżyser filmowy i teatralny. Trochę niedoceniany przez polską krytykę, ale posiadający wierną publikę w kraju jak i za granicą.

Lech Majewski jako student Wydziału Reżyserii i PWSFTviT w Łodzi zrealizował dwie świetnie etiudy: "Gran Hotel" i "Bisowanie". Ta pierwsza przedstawiała codzienne życie hotelowego portiera, natomiast druga została oparta o nowelę Jamesa Purdy'ego. Dzięki tym tytułom polski student otrzymał nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych.

W 1978 roku Majewski zrealizował nowelę "Zwiastowanie", która weszła w skład filmu "Zapowiedź Ciszy". Warto dodać, iż była to praca dyplomowa oraz oficjalny debiut młodego artysty. Dwa lata później nastąpiła premiera nowego dzieła początkującego reżysera - "Rycerz". Samodzielny debiut i od razu nominacja do nagrody Złotych Lwów. "Rycerz" zdobywa uznanie za granicą m.in. w USA. Opinie wśród polskich widzów są podzielone - niektórzy mówią o wielkim talencie reżysera, inni krytykują Majewskiego, wytykając niezrozumiałość, nudę i dziwactwo filmu.

Początek lat 80. XX wieku to działalność teatralna polskiego reżysera poza terytorium Polski. Przypomnijmy, że w 1982 roku Majewski wyreżyserował plenerową "Odyseję" Homera w Londynie. Prasa angielska i amerykańska była wówczas zachwycona nieznanym reżyserem z Europy Wschodniej.

Po "teatralnych" sukcesach filmowca w Anglii, na zaproszenie Miloša Formana udaje się do Stanów Zjednoczonych. W 1987 roku na ekrany kin wchodzi "Lot świerkowej gęsi" oparty na książce Majewskiego "Kasztanaja". Film odniósł pewien sukces za granicą, czego nie można powiedzieć o Polsce. Tym razem narzekano na mnogość podobnych produkcji.

Pod koniec lat 80. XX wieku Majewski udaje się do Brazylii, gdzie razem z przestępcą związanym z "napadem stulecia", Ronaldem Biggsem pisze scenariusz pod tytułem "Więzień Rio". Wymieńmy kilka znanych nazwisk zaangażowanych w projekt: Berkoff, Firth i Moroni. Znani aktorzy i ciekawa fabuła nie przełożyła się na ilość widzów w kinach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.