Lech Poznań Mistrzem Polski! Wielka feta w Poznaniu

Podopieczni Jacka Zielińskiego wygrali u siebie na boisku przy Bułgarskiej 2:0 z Zagłębiem Lubin. Dzięki zwycięstwu Kolejorz zdobył tytuł Mistrza Polski. Ostatni raz byli nim 17 lat temu. Po meczu odbyła się uroczysta dekoracja, a następnie piłkarze przejadą piętrowym, odkrytym autobusem na Stary Rynek, gdzie na dobre będzie świętowanie zwycięstwa.

/ Fot. PAP/Adam CiereszkoObydwie drużyny wyszły na murawę bardzo zdeterminowane i głodne zwycięstwa. Lech musiał wygrać, by zdobyć "Majstra". Zagłębie Lubin chciało pokazać, że jest gotowe wygrać to spotkanie i pokazać, że jest drużyną, z którą trzeba się liczyć. Tak się też stało. Podopiecznym Jacka Zielińskiego nie było łatwo grać z Lubinem, lecz wiedzieli, o jaką stawkę grają. Dzięki samobójczym trafieniu Wojciecha Kędziory, lechici wyszli na prowadzenie i do przerwy na tablicy widniał wynik 1:0.

W drugiej połowie to już całkiem inna gra. Podopieczni Bajora, byłego drugiego szkoleniowca Lecha Poznań, nie mieli nic innego, jak tylko się bronić. Gospodarze przejęli inicjatywę i do końca spotkania perfekcyjnie kontrolowali przebieg gry. W 58. minucie król strzelców, Robert Lewandowski podwyższył wynik na 2:0, strzelając centralnie piłkę w światło bramki. Nikt już wtedy nie miał pytań, do kogo trafi mistrzostwo Polski.

Królem strzelców rozgrywek Ekstraklasy został Robert Lewandowski z poznańskiego Lecha.

Kibice Lecha Poznań. / Fot. Piotr PanfilWielka niespodzianka jest także w Krakowie, gdzie tamtejsza Wisła zremisowała z Odrą Wodzisław Śląski. Drużyna ta mimo remisu nie utrzymała się w Ekstraklasie i spada do I ligi. Gola dla Wisły zdobył Patryk Małecki, dla gości Daniel Bueno.

Wiceliderem jest Wisła Kraków, która traci do Mistrza Polski trzy punkty, a na trzecim miejscu znalazł się Ruch Chorzów, który ma na swoim koncie 53 punkty.

Lech Poznań - Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)
Bramki: Wojciech Kędziora (22 min. - gol samobójczy), Robert Lewandowski (58 min.).
Żółte kartki - Zagłębie Lubin: Grzegorz Bartczak, Michał Stasiak, Martins Ekwueme, Costa Nhamoinesu.
Sędzia: Robert Małek (Zabrze).
Widzów: 13 500.

Składy:
Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Grzegorz Wojtkowiak, Manuel Arboleda, Bartosz Bosacki, Seweryn Gancarczyk - Sławomir Peszko (78. Marcin Kikut), Dimitrije Injac, Semir Stilić, Tomasz Bandrowski (85. Jakub Wilk), Siergiej Kriwiec - Robert Lewandowski (90. Tomasz Mikołajczak).

Zagłębie Lubin: Bojan Isailovic - Grzegorz Bartczak, Michał Stasiak, Sergio Reina, Costa Nhamoinesu - Przemysław Kocot, Łukasz Hanzel (90. Damian Dąbrowski), Wojciech Kędziora (71. Dawid Plizga), Martins Ekwueme - Ilijan Micanski (87. Arkadiusz Woźniak), Mouhamadou Traore.