Facebook Google+ Twitter

Lech Wałęsa: Budujmy przyszłość razem

"Costruiamo il futuro insieme" - z takim solidarnościowym przesłaniem Lech Wałęsa gościł we wrześniu we Włoszech.

Włoskie obchody 20-lecia zburzenia muru berlińskiego nabrały rozmachu. W ramach "Zielonego tygodnia" w trakcie rocznicowych obchodów odbyły się seminaria i spotkania dyskusyjne oraz fotograficzna wystawa poświęcona polskiej drodze do demokracji.

Spotkanie z Ogniskiem Polskim / Fot. http://cittagora.top-ix.org/main.php?g2_itemId=7055Torino Spiritualita zaprosiła Lecha Wałęsę do wzięcia udziału w jubileuszowych obchodach zwycięstwa demokracji. 25 września były prezydent RP, laureat pokojowej Nagrody Nobla, uroczyście otworzył wystawę pt: " Za żelazną kurtyną", poświęconą 20-leciu wolności w Polsce. Dla Włochów Lech Wałęsa jest symbolem walki o pokój i demokrację. W 1982 roku, gdy był internowany, komunistyczne władze miasta przyznały mu honorowe obywatelstwo Turynu, które odebrał dopiero 9 lat temu.

Wystawę fotograficzną "Oltre la cortina di ferro" (Za żelazną kurtyną) zorganizowały : Konsulat Generalny RP w Mediolanie, Miasto Turyn, Ognisko Polskie w Turynie oraz Torino Spiritualità. Całość opracowało Centrum Solidarności z Gdańska. Dzięki organizatorom do połowy października można oglądać na wystawie 26 plakatów z 50 fotografiami. Przedstawiają one opozycję polską na tle ówczesnej sytuacji socjalnej oraz narodziny "Solidarności".

Podczas spotkań z członkami Koła Czytelników, ze związkowcami, z przedstawicielami Ogniska Polskiego oraz władzami miejskimi, Lech Wałęsa mówił o wspólnym, solidarnym tworzeniu nowej rzeczywistości. Podkreślał, że podróżując po świecie chciałby znaleźć rozwiązanie, by społeczeństwo było solidarne, a temu celowi pomóc powinny nowe wartości, które będą podstawą budowania przyszłości.

Camillo Benso Cavour był ministrem handli, gospodarki, finanspw, 1852 został powołany na urząd premiera królestwa Piemontu.  / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:GrafCavour.jpgPrezes Ogniska Polskiego Wanda Romer w rozmowie z Wiadomościami24.pl, opowiedziała o specjalnym akcencie tej wizyty w Turynie. Władze miejskie Turynu zaprosiły Lecha Wałęsę do słynnej restauracji Cambio w Pałacu Carignano, gdzie jadał obiady Camillo Cavour. Posadzono go w fotelu i przy stole tego zasłużonego dla Włoch polityka, jednego z twórców państwa włoskiego.

W sobotę 26 września odprawiono w kościele San Giorgio mszę świętą, celebrowaną przez Lech Wałęsa w otoczeniu uczestników mszy św. w kościele San Giorgio w Turynie / Fot. Fot: Francesco, członek Ogniska polskiego duszpasterza w Turynie, księdza Kazimierza Gajdę. W mszy uczestniczył Lech Wałęsa i liczna Polonia turyńska.

Źrodło:
www.comune.torino.it
www.piemontefeel.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

->@ masz rację. Mało tego!!!
Włosi na ogół nie wiedzą , że w Polsce Solidarność wywalczyła demokrację, oraz pierwszy rząd na czele z Mazowieckim i to zanim upadł Mur Berliński. We Włoszech panuje przekonanie, że wolność zawdzęczamy upadkowi Muru.

Dopiero ta wystawa i sympozjum wielu Włochom uświadomiła, że inna była kolejność wydarzeń.
no, ale taka jest pamięć ludzka, bardzo niewdzęczna..

Komentarz został ukrytyrozwiń

No ale o tym się nie mówi mało popularne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tylko symbol, tyle zostało z 10cio milionowego kiedyś związku zawodowego obecnie jest kilka partii politycznych które przywłaszczają bezczelnie to co wystrajkowali i wywalczyli ludzie pracy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

w rzeczy samej. Właśnie dlatego , że państwo umiera, L.W prezentuje swoją wizje przyszłości z jakże innym wyrazem solidarności.
Jak powiedziała Prezes Ogniska Polskiego, Wałęsa ujął wszystkich charyzmą, tak Polaków jak i Włochów, komunistów i liberałów ,Związkowców i duchownych i innych

Komentarz został ukrytyrozwiń

umknęło mi, że wraz z Polonią turyńską Lecha Wałęsę podejmowały polskie Siostry Misjonarki Chrystusa Pana w kościele San Giorgio.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystawa znajduje się w pałacu Cavallerizza Reale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.