Facebook Google+ Twitter

Lech Wałęsa napisał list do prezydenta Rosji w sprawie Pussy Riot

"Uważam, że wszelkie zachowania kalające miejsca kultu (...) są naganne. Nie powinno się używać miejsc religijnych do walki politycznej" – napisał Lech Wałęsa do prezydenta Rosji, jednocześnie apelując o uwolnienie piosenkarek z Pussy Riot.

 / Fot. (© Grzegorz Mehring/Archiwum Polskapresse)W obronie skazanych na dwa lata łagru, trzech dziewczyn z Pussy Riot, występowali już znani artyści z całego świata. Nic to nie dało. Sąd był nieugięty. One zaś nie chciały prosić o ułaskawienie prezydenta Putina, choć mogły.

Teraz list w tej sprawie skierował do prezydenta Putina, były prezydent, Lech Wałęsa. Według niego "taka forma kary, fizycznego udręczenia i izolacji, nie powinna być stosowana wobec osób walczących słowem i propagujących swoje poglądy w społeczeństwie, nawet w tak obrazoburczy sposób". List w obronie dziewczyn z Pussy Riot trafił dziś do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

Lech Wałęsa podkreślił w liście niechęć i oburzenie do sposobu walki członkiń zespołu Pussy Riot o wolność słowa w Rosji. "Osobiście uważam, że wszelkie zachowania kalające miejsca kultu (...) są naganne. Nie powinno się używać miejsc religijnych do walki politycznej. Nie jestem również zwolennikiem form wyrazu, które promują członkinie zespołu" - napisał były prezydent Wałęsa, a cytuje serwis TVN24.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa podkreślił w liście konieczność "walki z cenzurą" i zwrócił się z prośbą do prezydenta Rosji, o okazanie prawa łaski wobec skazanych kobiet.

Pytany wcześniej przez dziennikarzy, czy kierując list do Putina, liczy na uwolnienie rosyjskich artystek, przyznał, że "nie liczy na żaden efekt, ale coś trzeba robić". "Może jak ładnie napiszę i poproszę, to może się spodoba to Putinowi" – żartował Wałęsa.

Przed dwoma dniami, w programie "Kropka nad i" w TVN24 zapowiedział, że zwróci się z apelem do prezydenta Putina o uwolnienie dziewczyn z więzienia. "Napiszę do Putina. Jednocześnie napiszę do dziewczyn: Bądźcie odpowiedzialne i szanujcie miejsca święte" – mówił we środę.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie zgadza się z postępowaniem artystek. Zaakcentował, że nie podobają się mu metody, jakie zastosowały dziewczyny z zespołu Pussy Riot, bo – jak powiedział - nie wolno religii, miejsc świętych, włączać w jakąkolwiek walkę polityczną (...)"Ale mimo wszystko należałoby dziewczynom wybaczyć" – zaznaczył w rozmowie Wałęsa.

W lutym 2012 roku, pięć performerek z Pussy Riot, wykonało w moskiewskiej Cerkwi Chrystusa Zbawiciela - najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji – polityczny utwór o charakterze modlitwy "Bogurodzico, przegoń Putina". Ich zdaniem "akcja muzyczna" była wyrazem protestu przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu go w kampanii wyborczej przez zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, Cyryla I. Występ swój określiły "modlitwą punkową".

W miesiąc potem, po uprzednim umieszczeniu w internecie filmu z występu w Cerkwi, trzy z pięciu artystek, zostały aresztowane przez moskiewską policję. Następnie, 17 sierpnia, sąd w Moskwie skazał je na dwa lata łagru. Ich adwokaci złożyli apelację.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

Prosze, nie jest wazne, przebaczmy.
Na tym jest postawione, niezlomnie na skale wiary, tzw. nasza kultura i jestesmy jej przedstawicielami (potem mozna wiecej), a moze sie myle...
Chyba warto myslec o pokorze...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 09.09.2012 19:57

@ myNaród- Pisząc o dysleksji i dysgrafii, mówiłam ogólnie o problemie osób popełniających błędy ortograficzne. Zaznaczyłam,że to może być jedna z przyczym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
eRka
  • eRka
  • 09.09.2012 15:35

Ty z tym idiotycznym nickiem -myNaród Dzisiaj 14:48 -kogo chcesz oszukać .Jesteś nieukiem i tyle.Nawet nie potrafisz logicznie sformułować zdań .Twoje wypociny najada się tylko i wyłacznie dla takiego , który ciągle siedzi w oślej ławce.Nie potrafisz logicznie ani gramatycznie sformułować zdań .Twoje wypociny nadają się dla tych tumanów , którzy jeszcze się modlą do płyt chodnikowych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Dzisiaj jest kolejna "miesięczna " obłąkanych 'katolików" , którzy jak ostatnie głupki dają się manipulować zawodowemu politykowi -Jarosławowi Kaczyńskiemu , Terlikowskiemu , Sakiewiczowi , Macierewiczowi aCzłowieku, lecz się na głowę .Masz wyprany mózg do cna

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 09.09.2012 14:48

Marta Dutkiewicz Dzisiaj 12:04.

tu nie ma błędów ortograficznych. przynajmniej w mojej przeglądarce(nie mówię o offisie) istnieje moduł sprawdzający. w przypadku rażącego błędu sam poprawia a w wypadkach wątpliwych pozostawia i podkreśla.
na cześć Pana Borata Belwederskiego i nie tylko postanowiłem (od czasu do czasu) wrzucać parę błędów do komentarzy. wiem, że takie tuzy intelektu jak chorążewicze na to się złapią. no i się łapią
czasami łapią się na ż-rz, czasami na ó-u, h-ch, a i to nie każdorazowo. tylko wtedy gdy np są pewni. tak jest przy "jusz" lub "jórz" zamiast "już" i t p. rzadko zwracają uwagę na fakt rozpoczynania przeze mnie zdania małą literą, a o pisowni "nie" łącznie czy rozdzielnie lub "bym" nie mają najmniejszego pojęcia. ja mam kłopoty z celowym wstawieniem błędu bo moduł sam naprawia. wówczas przestawiam opcje i idzie z podkreśleniem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 09.09.2012 12:04

Dodam jeszcze,że ktoś tu wspominał o czyichś błędach ortograficznych. Tymczasem od dawna już wiadomo w medycynie o tzw. zjawisku dysleksji i dysgrafii,która jest częstą przyczyną popełniania tych błędów. Należy więc wyrozumiale podchodzić do osób,którym pisanie utrudnia ta wrodzona wada a nie niedouczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 09.09.2012 11:30

Obojętnie od swoich przekonań,wiary lub nie wiary,religijności albo antyreligijnym nastawieniu nie wolno nie szanować uczuć innych osób i wyśmiewać się z nich a przede wszystkim nie wolno się wyśmiewać z symboli religijnych. Tym bardziej ,że żyjemy w kraju,w którym religia miała decydujący wpływ na przebieg zmian politycznych i ustrojowych. Obojętnie,czy ktoś lubi czy też nie lubi Lecha Wałęsę,nie można mu odmówić faktu odegrania wielkiej roli w historii naszego kraju,ryzykowania własnym życiem jako lidera Solidarności oraz faktu,że pełnił stanowisko jednego z prezydentów Polski. Nie ma człowieka idealnego na to stanowisko i każdemu można z pewnością coś zarzucić. Jednak należy Wałęsę szanować a przede wszystkim jego wiarę w lepsze jutro dla Polski,jego energię oraz prezydenturę. Ten kto nie szanuje innych naraża się na to,że jego samego także szanować ludzie nie będą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 09.09.2012 11:13

Krzysiek Grabski Dzisiaj 09:12
ustrzelić takiego kurczaka jak pan marek to żaden wyczyn.
ma skrzydełka, macha nimi, ale to nielot
w moich latach młodzieńczych wystarczyła gumka od galotów rozpostarta między V-ułożonymi palcami.
do tego zakrzywiony w U kawałek drutu i śmiertelna bron gotowa.

żal mi pana marka. a taki był z niego wojak.
i cieszył się wolnością.
szkoda chłopa.
pewnie będę miał wyrzuty, tyolko jeszcze nie wiem czego?
może sumienia?,
a może treści żołądkowej.
poczekajmy, zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tadeusz pieczonka
  • tadeusz pieczonka
  • 09.09.2012 10:08

zawsze mam kłopoty z noblistami W pokoju światowym= mir+PACE.
dotyczy
LECH WAŁĘSA +BARACK OBAMA.
BYŁBYM wdzięczny więc WAŁĘSIE +45 PREZYDENT UNITET STATES of AMERICA =barackOBAMA, żeby poparł moją petycję do PREZYDENTA AMERYKI w sprawie ROMANA POLAŃSKIEGO.
I wydał list żelazny ROMANOWI .

żebyROMAN POLAŃSKI mógł bezpiecznie dotrzeć do SĄDU NAJWYŻSZEGO 44-echhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh PREZYDENTÓW USA w WASHINGTON pani annAPPLEbaum na 1602 PENSYLWNIA AVENUE .

Pan TADEUSZ ze ZGORZELCA
latarnik
ruch040404@wp.pl +48 724 866 256

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 09.09.2012 08:44

no i co chorążewicz.
chyba jednak dostaniesz w ryja na drodze do doskonałości.

a po koleżeńsku uprzedzałem - chorążewicz towarzyszu, nie idźcie tą drogą

Komentarz został ukrytyrozwiń
uczulony obserwator
  • uczulony obserwator
  • 09.09.2012 07:27

DO KATOLIKÓW

Marek Chorążewicz Wczoraj 09:37
NAPISAŁ

" Ale z symbolami religijnymi to już można biegać... z Matką Boską w klapie, z kawałkiem drewna w garści i innymi gadżetamii...Oto kodeks postępowania prawdziwego Polaka-katolika! "

Zatem rodacy Katolicy, Polaku-katoliku:
- Macie gościa (Marek Chorążewicz )
- Jest uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabromionego ("...z kawałkiem drewna w garści i innymi gadżetamii..." czyli krzyż i różaniec) klasyfikowany jako obraza uczuć religijnych.
- Jest dowód (wystarczy zrobić PrintScr strony z jego wpisem - ja mam)

Pozostaje prokurator i stosowne zgłoszenie. To proste

już widać i czuć gęste między jego ciałem a naciągniętymi na to ciało bokserkami.
to typowe zachowanie "odważnych" jego pokroju.

Wam i jemu to się należy